Shuhrat Sodiqov Namangan viloyatida AKTni joriy etish holatini o‘rgandi
Prezidentimiz hududlarga tashrifi davomida doim chekka qishloq va ovullargacha kirib borib, ijtimoiy soha ob’yektlari, oddiy odamlar xonadonlarida bo‘lib, yuzaga kelgan real vaziyat, aholining turmush sharoiti bilan yaqindan tanishmoqda, muammolarni bartaraf qilish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar bermoqda.
Jamiyatimiz tafakkur tarzida, ijtimoiy jarayonlarda ulkan o‘zgarishlarga olib kelayotgan ushbu tashabbusga hamohang tarzda Prezidentimizning muayyan viloyatga tashrifi arafasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan hududlarda AKTni joriy etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar tizimli ravishda o‘rganib kelinmoqda.
Jumladan, 27-28-fevral kunlari Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov hududda telekommunikatsiya infratuzilmalarini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini o‘rganish maqsadida Namangan viloyatida bo‘ldi. Bu haqda AKT vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Viloyatga tashrif doirasida Chust, To‘raqo‘rg‘on, Kosonsoy tumanlari telekommunikatsiya bog‘lamalari va mazkur tumanlarning pochta aloqa bog‘lamalari, tumandagi Andijon radiotelevizon uzatish markazining “Kosonsoy” radiotelevizion stansiyasi faoliyatini yaqindan o‘rgandi. Kosonsoy tumanidagi “Gurmiron”, “Namuna” MFY hududlarida joylashgan qishloq ATS orqali aholiga ko‘rsatilayotgan telekommunikatsiya xizmatlari sifati hamda amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligiga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, soha rahbari, Namangan shahrida viloyat elektromagnit moslashuv xizmati tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, pochta va telekommunikatsiya bog‘lamalarining bo‘sh turgan binolarida kompyuter savodxonligi o‘quv kurslarini tashkil etish yuzasidan joylarda xonalarni tayyorlash va ta’mirlash ishlarining borishi, vazirlikning Namangan viloyati hududiy boshqarmasi faoliyati va u yerda yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi.
Vazir Sh.Sodiqov uchrashuvlar davomida mamlakatimiz iqtisodiyotini jadal rivojlantirishga hissa qo‘shish, buning uchun esa soha daromadlarini oshirish, tarmoqda faoliyat yuritayotgan soha vakillarining turmush darajasini yaxshilash, ularga munosib shart-sharoitlar yaratib berish har bir rahbarning oldida turgan birinchi darajali vazifasi ekanini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Mavjud imkoniyatlar va resurslardan oqilona foydalanish hisobiga qishloq joylarida aholiga zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha Kosonsoy tumanida amalga oshirilgan ishlarga yuqori baho berilib, ushbu tajribani o‘rganish va respublikaning boshqa hududlarida ham amalga oshirish tavsiya etildi.
Viloyatda sohada erishilgan natijalar bilan birgalikda, o‘z yechimini kutayotgan bir qator muammoli masalalar mavjudligi, jumladan, keng polosali portlardan foydalanish darajasini oshirish, ko‘rsatilayotgan simli telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini yanada yaxshilash, viloyatda mavjud turistik ob’yektlarda Wi-Fi hududlarini jadal tashkil etish, viloyatdagi soha korxonalarida tijorat va marketing ishlarini samarali yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.
An’anaga ko‘ra, vazir tomonidan uzoq yillar davomida tarmoq rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan bir guruh soha xodimlari vazirlikning tashakkurnomasi hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Определены актуальные меры по дальнейшему повышению качества внедрения ИКТ в Наманганской области
Во время визита Президента Узбекистана в регионы, он постоянно посещает отдаленные районы и аулы нашей страны, осматривает социальные объекты, дома простых граждан, знакомится с реальной ситуацией, условиями жизни населения и дает указания по решению их проблем.
В соответствии с этой инициативой, которая породила большие изменения в образе мышления нашего общества, социальных процессах, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций систематически проводит изучения работ, осуществляемых по внедрению ИКТ в регионах.
В частности, 27-28 февраля Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш.Садиков посетил Наманганскую область для изучения эффективности работ, проводимых по развитию телекоммуникационных инфраструктур в регионе.
В рамках визита ознакомился с деятельностью Чустского, Туракурганского и Касансайского районных узлов телекоммуникаций и подразделений почтовой связи, а также радиотелевизионной станции «Касансай» Андижанского радиотелевизионного передающего центра. Было обращено внимание на качество телекоммуникационных услуг, предоставляемых населению через сельские телефонные станции, расположенные в МСГ «Гурмирон» и «Намуна» в Касансайском районе.
Вместе с тем, руководитель отрасли ознакомился с проводимыми работами Наманганского городского подразделения электромагнитной совместимости, а также работами, проводимыми для создания условий, по организации компьютерных учебных курсов в свободных помещениях почтовых и телекоммуникационных объектах. В частности, по подготовке и ремонта помещений. Руководитель министерства ознакомился с созданными условиями в региональном управлении Мининфоком в Наманганской области.
Во время встреч Министр Ш. Садиков подчеркивал, что первоочередной задачей каждого руководителя является содействие динамичному развитию экономики нашей страны, путем увеличения доходов отрасли, повышения уровня жизни работников отрасли и создания для них достойных условий.
По итогам встреч была высоко оценена проделанная работа в Касансайском районе по предоставлению современных телекоммуникационных услуг населению в сельской местности путем рационального использования имеющихся ресурсов. Было рекомендовано изучить и реализовать данный опыт также в других регионах республики.
Отмечено, что наряду с результатами, достигнутыми в области, в данном регионе существуют также ряд проблемных вопросов. Так, даны конкретные указания по увеличению использования портов широкополосного доступа в Интернет, повышению качества услуг проводной телекоммуникационной связи, ускорению организации Wi-Fi зон в существующих туристских объектах области, а также эффективному налаживанию в предприятиях отрасли коммерческих и маркетинговых работ.
По традиции, министром награждены благодарственными грамотами Министерства и памятными подарками сотрудники, которые внесли достойный вклад в развитие отрасли на протяжении многих лет.