Tanzila Norboyeva mehnat muhojirlariga yordam berishni so‘rab Rossiyaga maktub yo‘lladi
Ijtimoiy tarmoqlar orqali Oliy Majlis Senatiga Rossiya Federatsiyasida hozirgi murakkab sharoitda ishsiz, mablag‘siz qolgan fuqarolarimizdan karantin tugaguncha va mehnat bozori to‘liq tiklanguniga qadar patentni qayta rasmiylashtirish, bekor qilish, jismoniy shaxslar daromadidan olinadigan soliqning to‘lash muddatini kechiktirish imkoniyatini ko‘rib chiqish masalasida yordam so‘rab murojaatlar kelib tushmoqda.
Ushbu masala yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan joriy yil 5 aprel kuni Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vazirligiga nota yuborilgan.
Shuningdek, 8 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Norboyeva Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenkoga maktub yo‘lladi.
Maktubda Rossiya xalqiga epidemiyani tez orada yengib o‘tishiga chin dildan tilak bildirib, global koronavirus pandemiyasi sharoitida ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, shu jumladan, parlamentlararo muloqotni qo‘llab-quvvatlash alohida ahamiyat kasb etishi qayd etilgan.
O‘zbekiston Rossiya Federatsiyasi hukumatining fuqarolarimizning Rossiyada bo‘lib turishi uchun ruxsat etilgan muddatni uzaytirish hamda mamlakat tashqarisiga chiqish zaruratisiz mehnat faoliyatini davom ettirish uchun yangi patentlar olish shartlarini yengillashtirish bo‘yicha qarorini qo‘llab-quvvatlagan.
Shu bilan birga, Rossiya Federatsiyasida bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolarining yuqorida qayd etilgan muammolariga ham e’tibor qaratilib, ularni tezkorlik bilan hal qilishda amaliy yordam ko‘rsatish so‘ralgan.
Umid qilamizki, hozirda insoniyat oldida turgan og‘ir damlarda O‘zbekiston parlamenti va hukumatining mamlakatimiz fuqarolari manfaatlari yo‘lida qilgan ushbu murojaati Rossiya davlatida o‘zining ijobiy javobini topadi.

Танзила Нарбаева попросила у Матвиенко помощи для оставшихся в России узбекистанцев
В Сенат Олий Мажлиса поступают обращения граждан Узбекистана, оставшихся в Российской Федерации в нынешних сложных условиях без работы и средств к существованию, с просьбой оказать помощь в вопросе предоставления российской стороной отсрочки по выплате авансовых платежей налога на доходы физических лиц по патентам до завершения карантина и полного восстановления рынка труда, без необходимости переоформления, аннулирования патента и привлечения к административной ответственности. Об этом сообщает пресс-служба Сената.
По данному вопросу 5 апреля текущего года Министерство иностранных дел Республики Узбекистан направило ноту в Министерство иностранных дел Российской Федерации.
Также, 8 апреля Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева направила соответствующее письмо Председателю Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентине Матвиенко.
В письме выражено искреннее пожелание братскому народу России скорейшего преодоления эпидемии, отмечена особая важность укрепления в условиях глобальной пандемии коронавирусной инфекции многопланового сотрудничества между двумя странами, в том числе межпарламентского диалога.
В Узбекистане высоко оценили решение правительства Российской Федерации предоставить нашим гражданам возможность продления разрешительного срока пребывания в России, а также облегчения условий получения новых патентов для продолжения трудовой деятельности без необходимости выезда за пределы страны.
Вместе с тем, была выражена просьба оказать практическое содействие в скорейшем положительном решении вышеуказанных проблем, с которыми сталкиваются наши сограждане.