Toshkentda o‘zbek-turk tibbiyot forumi o‘tkaziladi
Avval xabar qilganimizdek, Turkiyaning Istanbul shahrida 12-14 fevral kunlari Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Yevropa mintaqaviy byurosining Sog‘liqni saqlash sohasidagi favqulodda vaziyatlardan odamlarni himoya qilish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish mavzusiga bag‘ishlangan oliy darajadagi vazirlar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi axborot xizmatining xabar qilishicha, O‘zbekiston delegatsiyasi ham qatnashayotgan mazkur yig‘ilishda unda sog‘liqni saqlash sohasidagi favqulodda vaziyatlardan odamlarni himoya qilish bo‘yicha ishtirokchi mamlakatlarning tayyorgarligini kuchaytirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish, bu borada nazorat tuzilmasi, monitoring va baholash mexanizmini yaratish, o‘zaro tajriba almashish va muloqotlarni ko‘paytirish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilish doirasida O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov Gruziya, Armaniston va Turkmaniston sog‘liqni saqlash vazirlari bilan uchrashdi. Muloqotlarda o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb jihatlari muhokama qilindi. Alisher Shadmanovning Turkiya sog‘liqni saqlash vaziri Faxruddin Qovja bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvida o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan «Yo‘l xaritasi» imzolandi. Muloqot jarayonida Toshkentda o‘zbek-turk tibbiyot forumini o‘tkazishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, hamkorlik doirasida nafaqat Toshkentda balki, viloyatlarda ham zamonaviy tibbiyot klinikalarini tashkil etish, mutaxassislarning o‘zaro malaka oshirishi, O‘zbekistonda vaksinalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish kabi muhim masalalar ham muhokama qilindi.

В Ташкенте пройдет узбекско-турецкий медицинский форум
Как мы ранее сообщали, в городе Стамбуле (Турция) 12-14 февраля состоялось министерское совещание высокого уровня Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения, посвященное теме объединения усилий для защиты людей от чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения.
По данным информационной службы Министерства здравоохранения, во время мероприятия особое внимание уделялось вопросам координации усилий по усилению готовности государств-членов Европейского регионального бюро ВОЗ по защите людей от чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения, создания в этом направлении структуры контроля, механизмов мониторинга и оценки, взаимного обмена опытом.
В рамках совещания министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шадманов встретился с министрами здравоохранения Грузии, Армении и Туркменистана. Во время общения были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития взаимного сотрудничества. Также Алишер Шадманов встретился с министром здравоохранения Турции Фахреттином Коджой. Стороны подписали «Дорожную карту», направленную на дальнейшее расширение взаимного сотрудничества. Во время общения стороны договорились о проведении в Ташкенте Узбекско-турецкого медицинского форума.
Кроме этого, были обсуждены такие важные вопросы, как создание в рамках сотрудничества современных медицинских клиник не только в столице, но и в регионах Узбекистана, совместная организация повышения квалификации специалистов, налаживание в нашей стране производства вакцин.