Xitoyda COVID-19 tarqalgani uchun amaldorlar jazolandi
Xitoy sharqidagi Szyansu provinsiyasi poytaxti Nankinda 15 amaldor Nankin Lukou xalqaro aeroportida koronavirus tarqalishini to‘xtatib qololmagani, natijada infeksiya butun mamlakatga tarqalib ketgani uchun jazolandi. Bu haqda Global Times nashri xabar bermoqda.
Shu tariqa, aybdorlar orasida shahar rasmiylari, aeroport xodimlari va yuqori martabali amaldorlar bor. Bundan tashqari, shahar sog‘liqni saqlash komissiyasi boshlig‘i Fan Chjun’yu o‘z lavozimidan ozod etildi, deyiladi gazetada.
Shuningdek, Van Chao aeroportida zararlanishni nazorat qilish bo‘yicha bosh direktor o‘rinbosari ham hibsga olindi. Qayd etilishicha, u o‘z vazifalariga yetarlicha e’tibor bermagan, natijada katta moliyaviy yo‘qotishlar va COVID-19 tarqalishi tufayli jiddiy oqibatlarga olib kelgan.
O‘z navbatida, mahalliy ijtimoiy tarmoqlarda xitoylik foydalanuvchilar mansabdorlarga nisbatan qo‘llaniladigan choralarni ma’qulladilar. Biroq ular jazoning o‘z vaqtida bajarilmagani va bu masalada hokimiyatning o‘ta sustkashligini tanqid qilishdi.

В Китае наказали чиновников за вспышку COVID-19
Всего 15 чиновников в Нанкине, столице провинции Цзянсу на востоке Китая, были наказаны за то, что не смогли сдержать распространение коронавируса в международном аэропорту Нанкин Лукоу, откуда инфекция разошлась по всей стране. Об этом передаёт Global Times.
Так, среди провинившихся оказались городские чиновники, сотрудники аэропорта и чиновники крупного ранга. Кроме того, был уволен со своего поста руководитель городской комиссии по здравоохранению Фан Чжунъю, сообщает издание.
Также был задержан заместитель гендиректора по контролю заражения в аэропорту Ван Чао. Отмечается, что он пренебрегал должностными обязанностями, вследствие чего произошли колоссальные финансовые потери и серьёзные последствия из-за вспышки COVID-19.
В свою очередь в местных соцсетях китайские пользователи одобрили применённые к чиновникам меры, но заметили несвоевременность исполнения наказания и крайнюю медлительность властей в этом вопросе.