Xalq ta’limi vazirligi ilk marotaba XTB mudiri va maktab direktori bo‘sh ish o‘rni uchun tanlov e’lon qildi
Foto: «uzedu.uz»
Joriy yilning 17-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida ta’lim tizimini isloh qilish va rivojlantirish masalalariga bag‘ishlab yig‘ilish o‘tkazilgan edi.
Yig‘ilishda umumta’lim maktablari direktorlari va ularning o‘rinbosarlariga qo‘yiladigan talablarni qayta ko‘rib chiqish zarurligi ta’kidlangandi. Maktab direktori vazifasiga boshqaruvchilik (menejerlik) qobiliyatiga ega kadrlarni tayinlash, shuningdek ma’naviy-ma’rifiy va o‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarining mas’uliyatini oshirish lozim.
Ilk marotaba Xalq ta’limi vazirligi Toshkent shahar 50-sonli umumta’lim maktabi direktori va Mirzo Ulug‘bek tuman xalq ta’limi bo‘limi mudiri bo‘sh ish o‘rni uchun tanlov e’lon qildi. Tanlovning ushbu usuli kadrlar tanlashda shaffoflikni ta’minlash va kadrlar tizimini tubdan isloh qilish maqsadida qo‘llanilmoqda. Talablarga mos qiziqish bildirgan barcha shaxslar e’londa ko‘rsatilgan tartibda o‘zlari haqidagi ma’lumotlarini yuborib, tanlovda ishtirok etishi va munosib nomzod bo‘lishi mumkin.

МНО впервые объявляет конкурсный отбор на вакансию директора школы и заведующего РайОНО
Напомним, 17 июля под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось совещание, посвященное вопросам реформирования и развития системы образования.
На заседании подчеркивалось, необходимо пересмотреть требования к директорам общеобразовательных школ и их заместителям. Целесообразно назначать на должность директора кадры, обладающие управленческими (менеджерскими) способностями, повысить ответственность заместителей по духовно-просветительской и учебной работе.
Впервые! Министерство народного образования объявляет конкурсный отбор на открытые вакансии директора школы №50 и заведующего Мирзо-Улугбекского районного отдела народного образования г. Ташкента.
Данный метод, конкурсного отбора применяется в целях коренного реформирования кадровой системы и создания прозрачности при подборе кадров. Все заинтересованные лица, подходящие по требованиям, могут принять участие и стать достойным кандидатом заполнив анкету по ссылке.