Xalqaro qidiruvdagi ikki o‘zbekistonlik ushlandi
Joriy yilning oktyabr oyida Seul shahrida (Janubiy Koreya) O‘zbekistondagi Interpol MMB, Toshkent viloyati Ichki ishlar bosh boshqarmasi va Janubiy Koreyaning Interpol MMB xodimlari hamkorlikda tezkor-qidiruv tadbirlari o‘tkazdi.
Natijada Jinoyat kodeksining 169-moddasi 2-qismi, 168-moddasi 2-qismi bilan belgilangan og‘ir jinoyatlarni sodir etgani uchun O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan xalqaro miqyosda qidiruvda bo‘lgan 1991 yilda tug‘ilgan shaxs qo‘lga olingan.
Olingan ma’lumotlarga asosan, Seulda katta miqdordagi firibgarlik jinoyatini sodir etgani uchun qidiruvda bo‘lgan yana bir O‘zbekiston fuqarosi, 1957 yilda tug‘ilgan J.N. qo‘lga olingan. 2016 yilda J.N. fuqarolarimiz ishonchiga kirib, aldov yo‘li bilan Toshkent shahridan ko‘chmas mulk xaridida yordam berishini va’da qilib, ulardan olgan pullarni majburiyatlarini bajarmay o‘z ehtiyojlari uchun sarflab yuborgan.
Bugungi kunda muzokaralar va O‘zbekistondagi Interpolning MMB hamda Toshkent viloyati IIBB JQB xodimlarining hamkorlikdagi tezkor harakatlari tufayli qidiruvdagi ikkala shaxs ham qo‘lga olinib, O‘zbekistonga topshirildi.

В Корее задержаны двое узбекистанцев, объявленные в международный розыск
В октябре текущего года в городе Сеул (Южная Корея) в результате совместных оперативно-розыскных мероприятий сотрудниками НЦБ Интерпола Узбекистана, УУР ГУВД Ташкентской области и НЦБ Интерпола Южной Кореи был арестован гражданин Узбекистана, 1991 г.р., разыскиваемый правоохранительными органами республики на международном уровне за совершение тяжких преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 169 (Кража) и части 2 статьи 168 (Мошенничество) Уголовного Кодекса Республики Узбекистан. Об этом сообщает пресс-служба Национального центрального бюро Интерпола в Республике Узбекистан.
Также совместными оперативно-розыскными мероприятиями был задержан еще один гражданин Узбекистана Ж.Н. 1957 г.р., который также находился в розыске по каналам Интерпола за совершение факта мошенничества в особо крупном размере.
Сообщается, что в 2016 году Ж.Н., путём обмана и злоупотребления доверием граждан, пообещав помочь приобрести недвижимость в городе Ташкенте, получил денежные средства и, не выполнив обязательств, истратил деньги на свои нужды.
На сегодняшний день, благодаря проведенным переговорам и совместным оперативным действиям сотрудников НЦБ Интерпола Узбекистана и УУР ГУВД Ташкентской области, оба разыскиваемых были задержаны и выданы в Республику Узбекистан, и сейчас готовы предстать перед судом.