2018 yilning 25 may kuni Toshkent viloyati hokimi G‘ulomjon Ibragimov  Peterburg iqtisodiy Forumi doirasida Orenburg Gubernatori Yuriy Berg bilan uchrashdi. Forumda jahon hamjamiyatidagi ishonch, xalq, biznes va davlat o‘rtasidagi munosabatlar masalasi muhokama qilindi.
Toshkent viloyati hokimi o‘z nutqida yoqilg‘i sanoati, qora va rangli metallurgiya, kimyo va neft-kimyo tarmoqlari, shuningdek, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatida yuqori potensialga ega bo‘lgan Orenburg viloyati bilan hamkorlik o‘rnatishni yuqori baholadi. Shuningdek, Toshkent viloyati uchun Orenburgning iqtisodiyotning muhim tarmoqlari uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohasidagi ilmiy-o‘qitish tizimi e’tiborga molik ekanini ta’kidladi.
Tomonlar urug‘chilik, junni qayta ishlab, tayyor mahsulot hosil qilish sohalarida hamkorlik o‘rnatishni muhokama qildilar.
Forumda boy mineral resurslar, rivojlangan infratuzilma va malakali ish kuchi Toshkent viloyatiga investitsiya kiritish, kimyo va neft-kimyo, mashinasozlik, rangli metallarni qayta ishlash, yengil sanoat tarmoqlari hamda ishlab chiqarish va mahsulotlarni qayta ishlash tarmoqlarida hamkorlik qilish uchun keng imkoniyatlar yaratishi ta’kidlandi.
Ma’lum qilinishicha, Toshkent viloyatida sanoat mahsulotlari, farmatsevtika vositalarini ishlab chiqarishga va baliqchilikka ixtisoslashgan beshta erkin iqtisodiy hudud tashkil etilgan.
Forumda, shuningdek, G‘ulomjon Ibragimov viloyat chorvachilikka ixtisoslashgan korxonalarning ichki bozorga kirib kelishini qo‘llab quvvatlash, qo‘shma korxonalarni tashkil etish, yer uchastkalari va bo‘sh qishloq xo‘jaligi binolarini imtiyozli tarzda taqdim etish, Orenburg viloyatiga yuqori sifatli qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, xususan, ko‘p turdagi quruq mevalarni yetkazib berishga tayyor ekanini bildirdi.
Tomonlar mazkur uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashi va o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun yangi imkoniyatlarni ochib berishiga ishonch bildirdi.

Хоким Ташкентской области принял участие в Петербургском экономическом Форуме
25 мая 2018 года в рамках Петербургского экономического Форума хоким Ташкентской области Гуломжон Ибрагимов встретился с Губернатором Оренбургской области Юрием Бергом. На форуме обсуждены проблемы доверия в международном сообществе, доверия между населением, бизнесом и государством.
Хоким Ташкентской области в своем выступлении высоко оценил налаживание сотрудничества с Оренбургской областью, обладающего потенциалом в топливной промышленности, чёрной и цветной металлургии, химической и нефтехимической отрасли, а также в сельском хозяйстве и пищевой промышленности. Также отметил, что привлекательным для Ташкентской области является научно-образовательная система Оренбургской области в сфере подготовки высококвалифицированных кадров для ключевых отраслей экономики.
Стороны обсудили сотрудничество в области семеноводства, в вопросах переработки шерсти и далее до готовой продукции.
В форуме отмечено, что богатые материальные ресурсы, развитая инфраструктура и доступность квалифицированной силы открывают в Ташкентской области интересные возможности для инвестирования и сотрудничества в химической и нефтехимической отрасли, области машиностроения, сфере переработки цветных металлов, легкой промышленности и в рамках проектов по расширению производства и переработки продукции.
Подчеркнуто что, в Ташкентской области созданы 5 свободных экономических зоны специализирующихся на выпуске промышленной продукции, фармацевтических изделий и рыбоводстве.
Гуломжон Ибрагимов также выразил готовность всячески поддержать вхождение на наш рынок предприятий, специализирующихся на животноводстве, рассмотреть предложения по созданию совместных предприятий, представить земельные участки и пустующих промышленные здания на льготной основе, наладить поставки в Оренбургскую область высококачественной сельхозпродукции, включая широкий ассортимент сухофруктов, с учетом того, что мы являемся лидерами по производству фруктов и овощей.
«В данном контексте, Ташкентская область заинтересована в налаживании сотрудничества с учебными заведениями Оренбургской области и осуществления обмена преподавателями по широкому спектру специальностей»,- сказал хоким.