Yo‘l-transport hodisasiga uchragan haydovchi nima qilishi lozim?
Adliya vazirligi kanalida yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘lganda haydovchilar nimalar qilishi lozimligi haqida ma’lumot berib o‘tildi. Unga ko‘ra haydovchilar quyidagilarni bajarishlari shart:
— transportni to‘xtatishi, avariya ishoralarini yoqishi va avariya sababli to‘xtash belgisini o‘rnatishi, transportni va hodisaga daxldor buyumlarni joyidan qo‘zg‘atmasligi;
— shikastlanganlarga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish choralarini ko‘rishi;
— tez tibbiy yordam va favqulodda qutqaruv xizmatlarini chaqirishi;
— shoshilinch hollarda shikastlanganlarni yaqindagi shifoxonaga boshqa transportda jo‘natishi, buning imkoni bo‘lmaganda o‘z transportida olib borish va hodisa ro‘y bergan joyga qaytib kelishi;
— boshqa transportlarning harakatiga to‘sqinlik qilsa qatnov qismini bo‘shatishi;
— hodisa haqida ichki ishlar organlariga xabar berishi, guvohlarning ism-sharifini va yashash manzilini yozib olib, ichki ishlar xodimlarining kelishini kutishi.

Что должен сделать водитель, попавший в ДТП?
Министерство юстиции напомнило, какие меры должны принять водители при дорожно-транспортном происшествии. По данным Минюста, водители, причастные к ДТП, обязаны:
• немедленно остановить транспортное средство, включить аварийную световую сигнализацию и выставить знак аварийной остановки, не перемещать предметы, имеющие отношение к происшествию;
• принять меры для оказания первой медицинской помощи пострадавшим;
• вызвать службу скорой неотложной и экстренной медицинской помощи;
• в экстренных случаях — отправить пострадавших на попутном, а если это невозможно — доставить на своём транспортном средстве в ближайшее лечебно-профилактическое учреждение;
• освободить проезжую часть, если движение других транспортных средств невозможно;
• сообщить о случившемся в ОВД, записать фамилии и адреса очевидцев и ожидать прибытия сотрудников ОВД.