Prezident Shavkat Mirziyoyev Xitoy parlamenti rahbari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-aprel kuni Pekinda Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo‘mitasi raisi Li Chjanshu bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari «Bir makon, bir yo‘l» ikkinchi xalqaro forumining o‘tkazilishi hamda uning doirasida XXR Raisi Si Szinpin ilgari surgan tashabbuslarning amalga oshirilishi xalqaro va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga, keng mintaqamizda do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Kecha Xitoy Xalq Respublikasi Raisi bilan o‘tgan uchrashuvda mamlakatlarimiz hamkorligining yangi istiqbollari belgilab olingani, ular ikki davlat o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
Li Chjanshu mamlakatlarimiz ikki tomonlama munosabatlarda erishgan yuksak darajani katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy, madaniy-gumanitar va ko‘plab boshqa sohalardagi aloqalar yanada faollashgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Xitoyning qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasida hamkorlik borasida ijobiy tajriba to‘plangan. Parlament delegatsiyalarining uchrashuvlari muntazam o‘tkazilib, bu boradagi sheriklik izchil rivojlanib bormoqda.
Uchrashuvda oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, parlamentlararo muloqot mamlakatlarimiz hamkorligini amaliy mazmun bilan boyitish, yangi dastur va loyihalarni ilgari surishga xizmat qilishi qayd etildi.
Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo‘mitasi raisi mamlakatlarimiz o‘rtasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va keng ko‘lamli sheriklikni yanada rivojlantirishga amaliy hissa qo‘shishga tayyorligini bildirdi.
Li Chjanshu mamlakatimizda yangi bosqichda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni, ularning real natijalari va samaradorligini yuksak baholadi. Uning fikricha, O‘zbekiston Prezidentining siyosati va islohotlari o‘zining miqyosi va maqsadlariga ko‘ra davlatimiz rahbarini Xitoyning buyuk islohotchisi Den Syaopin bilan taqqoslashga to‘liq asos bo‘ladi.
Uchrashuv yakunida parlamentlararo aloqalarni faollashtirish hamda samarali islohot va yangilanishlarni amalga oshirish borasidagi tajribani chuqur o‘rganish maqsadida qo‘shma tadbirlar o‘tkazishga kelishib olindi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с главой парламента Китая
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 апреля в Пекине встретился с председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Ли Чжаньшу.
Глава нашего государства особо отметил, что проведение второго Международного форума «Один пояс, один путь» в Пекине и реализация выдвинутых в его рамках инициатив Председателя КНР Си Цзиньпина будут способствовать продвижению международного и регионального сотрудничества, укреплению дружбы, добрососедства и взаимопонимания в нашем обширном регионе.
Подчеркнуто, что на состоявшейся вчера встрече с Председателем КНР Си Цзиньпином были определены новые перспективы двустороннего сотрудничества, которые послужат дальнейшему укреплению отношений всестороннего стратегического партнерства между нашими странами.
Ли Чжаньшу выразил глубокое удовлетворение достигнутым высочайшим уровнем взаимоотношений с Узбекистаном. Подчеркнуто, что в последние годы заметно активизировались двусторонние обмены в торгово-экономической, инвестиционной, финансовой, культурно-гуманитарной и многих других сферах.
Между законодательными органами Узбекистана и Китая накоплен положительный опыт сотрудничества. Регулярный характер приобрели обмены парламентскими делегациями, партнерство последовательно расширяется.
На встрече рассмотрены вопросы усиления парламентского контроля за исполнением договоренностей на высшем уровне. Кроме того подчеркнуто, что межпарламентский диалог служит важным фактором обогащения сотрудничества между государствами практическим содержанием, продвижения новых программ и проектов.
Председатель Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей подтвердил готовность вносить конкретный вклад в реализацию принятых между нашими странами соглашений и дальнейшее развитие полномасштабного партнерства.
Ли Чжаньшу высоко оценил реализуемые в Узбекистане социально-экономические реформы на новом этапе, их реальную отдачу и эффективность. По его словам, по своим масштабам и целям политика и реформы Президента Шавката Мирзиёева дают полное основание сравнивать его с великим китайским реформатором Дэн Сяопинем.
По итогам проведенной встречи достигнута договоренность об активизации межпарламентских контактов и проведении совместных мероприятий с целью глубокого изучения опыта в продвижении эффективных реформ и преобразований.