Shavkat Mirziyoyev AQSh Qurolli kuchlari qo‘mondonini qabul qildi
20-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Amerika Qo‘shma Shtatlari Qurolli kuchlari Markaziy qo‘mondonligi qo‘mondoni general Kennet Makkenzini qabul qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-AQSh munosabatlari va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari muhokama qilindi.  Xavfsizlik va barqarorlikka tahdidlar hamda global xatarlarga qarshi kurashish mavzulariga alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘onistonda tinchlik jarayonini qo‘llab-quvvatlash hamda ushbu mamlakatning iqtisodiy tiklanishiga amaliy ko‘mak ko‘rsatish yuzasidan fikr almashildi.
Ikki tomonlama harbiy va harbiy-texnik hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi.
General Makkenzi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga uchrashuv uchun samimiy minnatdorlik bildirib, AQSh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, keng ko‘lamli hamkorlikni kengaytirish borasida qat’iy ekanini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев принял командующего Центральным командованием Вооруженных сил США
20 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял командующего Центральным командованием Вооруженных сил Соединенных Штатов Америки генерала Кеннета Маккензи, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-американских отношений и региональной повестки. Особое внимание уделено противодействию глобальным вызовам и угрозам безопасности и стабильности.
Состоялся обмен мнениями по поддержке мирного процесса в Афганистане и оказанию практического содействия экономическому восстановлению этой страны.
Были рассмотрены также вопросы двустороннего военного и военно-технического сотрудничества.
Генерал Маккензи искренне поблагодарил Президента Республики Узбекистан за организацию встречи и подчеркнул приверженность США укреплению стратегического партнерства и развитию полномасштабного взаимодействия двух государств.