Shavkat Mirziyoyev O‘mon sultoni va xalqiga hamdardlik bildirdi
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev O‘mon sultoni Haysam bin Toriq Ol Said nomiga sulton Qobus bin Saidning vafot etgani munosabati bilan chuqur ta’ziya izhor etib maktub yo‘lladi.
«Ul zot sultonlik taraqqiyoti va ravnaqi, mamlakat xalqining farovonligi va xalqaro maydondagi o‘rnini har tomonlama mustahkamlash yo‘lida beqiyos sa’y-harakatlarni amalga oshirgan o‘z Vatanining chinakam fidoyi farzandi hamda xalqining cheksiz hurmatiga sazovor bo‘lgan taniqli va mohir davlat arbobi edilar», deyiladi hamdardlik nomasida.
Eslatib o‘tamiz, Uzoq vaqt davom etgan xastalikdan so‘ng, 10-yanvar kuni O‘mon sultoni Qobus bin Said 80 yoshida vafot etdi.
Bugun, 11-yanvar kuni mamlakat madaniyat va milliy meros vaziri Haysam bin Toriq Ol Said O‘mon sultoni bo‘ldi.

Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования в связи со смертью Султана Омана Кабуса бин Саида
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил телеграмму на имя Султана Омана Хайсама бин Тарика Аль Саида с глубокими соболезнованиями в связи со смертью Султана Кабуса бин Саида.
«Его Величество был поистине самоотверженным сыном своей Родины, пользовавшимся безграничным уважением своего народа, широко известным и умелым государственным деятелем, приложившим колоссальные усилия для развития и процветания Султаната, повышения благосостояния народа и всестороннего укрепления международного авторитета страны», говорится в телеграмме.
Напомним, правивший 50 лет Султан Омана Кабус бен Саид Аль Саид скончался вечером 10 января, не дожив до 80 лет, после продолжительной тяжёлой болезни.
Новым главой государства стал Министр культуры и национального наследия Омана Хайсам бен Тарек Аль Саид.