«Apple» kompaniyasi «Samsung»ga qariyb bir milliard dollar jarima to‘ladi
«Apple» kompaniyasi «Samsung»ga OLED-panellarini yetkazib berish to‘g‘risidagi shartnomada ko‘zda tutilgan yirik jarimani to‘lab berdi. Bu haqda DSCC agentligi saytida xabar berilgan.
Analitiklar Koreya kompaniyasining 2020-yil ikkinchi choragidagi hisobotini o‘rganib chiqishdi va 64 milliard dollar miqdorida tushum bo‘lganini aniqlashdi. Mutaxassislar Koreyaning «The Elec» nashri ma’lumotlarini ham tekshirib ko‘rishdi. Unga ko‘ra operatsion tushumga «Apple»ning 900 million dollar miqdoridagi jarimasi ham kiritilgan. DSCC hisob-kitobiga ko‘ra, to‘lov aslida 950 million dollarni tashkil etgan.
Amerika kompaniyasi «Samsung»ga shartnomada ko‘rsatilganidan kamroq miqdorda OLED-panellarini xarid qilgani uchun belgilangan jarimani to‘lab berdi. Analitiklar «Apple» 2020-yilning boshida smartfonlar bozorida talabning pasayishi tufayli kamroq tarkibiy qismlarni sotib olishga majbur bo‘lgan, degan xulosaga kelgan.
Hisobotda aytilishicha, bu «Apple»ning bajarmagan majburiyatlari uchun to‘layotgan birinchi jarimasi emas. 2019-yilda ham kompaniya belgilangan miqdorda ishlab chiqarilgan OLED-panellarining hammasini sotib olmagani uchun «Samsung»ga 683 million dollar miqdorida jarima to‘lashga majbur bo‘lgan.

Apple заплатила Samsung 950 миллионов долларов
Apple выплатила Samsung крупный штраф, предусмотренный договором о поставках OLED-панелей. Об этом сообщается на сайте агентства DSCC.
Аналитики изучили отчет корейской компании за второй квартал 2020 года, оценив выручку в размере 64 миллиардов долларов. Специалисты проверили информацию корейского издания The Elec о том, что размер операционной прибыли сложился в том числе из-за выплаченного Apple штрафа в размере 900 миллионов долларов. По оценке DSCC, размер платежа на самом деле составил около 950 миллионов долларов.
Американская компания выплатила Samsung штраф, назначенный за покупку меньшего количества OLED-панелей, чем было указано в договоре. Аналитики заключили, что Apple была вынуждена приобрести меньшее количество комплектующих по причине падения спроса на рынке смартфонов в начале 2020 года.
В отчете сообщается, что это не первый случай, когда Apple выплачивает штраф за невыполненные со своей стороны обязательства. В 2019 году компании пришлось заплатить Samsung 683 миллиона долларов по причине невыкупа всего объема произведенных OLED-панелей.