Bugun Ozarbayjon va Armaniston rahbarlari yuzma-yuz muzokara o‘tkazadi
Bugun, 29-mart kuni Avstriya poytaxti Venada Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev va Armaniston bosh vaziri Nikola Pashinyan rasman uchrashadi. Tomonlar Tog‘li Qorabog‘ nizosini muvofiqlashtirish yuzasidan muzokara o‘tkazadi.
Armaniston bosh vazirining saytida ma’lum qilinishicha, Avstriyaga ketishdan avval Pashinyan tan olinmagan Tog‘li Qorabog‘ respublikasi prezidenti Bako Saakyan bilan telefonda suhbatlashgan.
Bungacha har ikki mamlakat tashqi ishlar vazirlari ham uchrashgandi.
Eslatib o‘tamiz, 2019-yilning yanvar oyida Davos (Shveysariya)da o‘tgan Jahon iqtisodiy forumi doirasida ham Ilhom Aliyev va Nikola Pashinyan uchrashgan edi.
Ma’lumot uchun: Tog‘li Qorabog‘dagi nizo 1988-yilning fevral oyida Tog‘li Qorabog‘ muxtor viloyati Ozarbayjon SSR tarkibidan chiqishini e’lon qilganidan so‘ng yuzaga kelgandi. Nizo qonli qurolli to‘qnashuvga sabab bo‘lgan. Nizoni tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha muzokaralar Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Minsk guruhi doirasida 1992-yildan beri o‘tkazib kelinadi. Ozarbayjon o‘z hududiy yaxlitligini saqlab qolishga da’vo qilmoqda, Armaniston tan olinmagan respublika manfaatlarini himoya qilmoqda.

В Вене пройдет официальная встреча лидеров Азербайджана и Армении
Официальная встреча лидеров Азербайджана Ильхама Алиева и главы премьер-министра Армении Никола Пашиняна пройдет сегодня в Вене. Переговоры будут посвящены урегулированию карабахского конфликта, пишет Интерфакс.
На сайте премьер-министра Армении сообщается, что перед поездкой в столицу Австрии Пашинян провел телефонный разговор с президентом непризнанной Нагорно-Карабахской республики Бако Саакяном.
Главы МИД Армении и Азербайджана встретились накануне переговоров лидеров стран.
Напомним, в январе президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян встречались в рамках Всемирного экономического форума в швейцарском Давосе.
Конфликт в Нагорном Карабахе начался в феврале 1988 года, когда Нагорно-Карабахская автономная область заявила о выходе из состава Азербайджанской ССР. Переговоры по мирному урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ проводятся с 1992 года. НКР стороной переговоров не является. Азербайджан заявляет о необходимости сохранения своей территориальной целостности, а Армения защищает интересы непризнанной республики.