Italiya senati bosh vazirning sobiq o‘rinbosari va ichki ishlar vaziri Matteo Salviniga qarshi sud ishini ko‘rib chiqishga ruxsat berdi. U 2019-yil avgustda mamlakatga muhojirlarni kiritishdan rad qilgani uchun sud qilinadi, deya xabar berdi «BBC News».
«Shimol ligasi» o‘ngchilar partiyasi yetakchisi Salvini 100 dan ortiq insonni noqonuniy ushlab turganlikda ayblanmoqda: Shimoliy Afrikaning tub aholisi Lampeduza orolidagi portga yo‘lovchilarni tushirishga ruxsat bermagani uchun 19 kun davomida kemada qolishga majbur bo‘lgan.
Buning uchun siyosatchi 15 yilga qamalishi mumkin. Ta’kidlanishicha, unga qarshi yana bitta shunga o‘xshash ish bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda. Yevropaga muhojirlarni olib borayotgan bunday qutqaruv kemalari so‘nggi bir necha yil davomida bir necha marta Italiya qirg‘oqlariga kelishgan. Salvini bortida noqonuniy muhojirlar bo‘lgan kemani ushlab turish bo‘yicha yana bir holatga shaxsan javobgar.
«Italiyani himoya qilish — jinoyat emas. Men qilgan harakatlarimdan faxrlanaman», — degan Salvini yangi sud ishi haqidagi xabarga javoban.
2018-yil iyunda Italiya hukumati qutqaruv kemalariga O‘rta yer dengizida, hatto, halokat signalini yuborayotgan bo‘lsa ham, qochoqlarning qayig‘iga yordam berishni taqiqlab qo‘ydi. O‘shanda «Aquarius» kemasi hammaning e’tiborini jalb qilgandi. Uning bortida boshpana izlab kelgan 629 nafar muhojir, jumladan, 120 nafar voyaga yetmagan bola bo‘lgan. Biroq Salvini Sitsiliya portiga uni qabul qilishni taqiqladi. Pirovard natijada Ispaniya qochoqlar uchun Valensiyadagi portni ochib bergan.

Бывший вице-премьер Италии пойдет под суд за отказ пускать в страну мигрантов
Сенат Италии разрешил вести дело против бывшего вице-премьера и министра внутренних дел Маттео Сальвини. Его будут судить за отказ пускать в страну мигрантов в августе 2019 года, сообщает BBC News.
Сальвини, лидера правой партии «Лига Севера», обвиняют в незаконном задержании более чем 100 человек: выходцы из Северной Африки в течение 19 дней находились на корабле, которому не позволяли высадить пассажиров в порту острова Лампедуза.
За это политику может грозить до 15 лет тюрьмы. Отмечается, что против него идет расследование по еще одному подобному делу. Такие спасательные корабли, забирающие мигрантов в Европу, за последние несколько лет не раз приставали к итальянским берегам, и Сальвини лично ответственен за как минимум еще один случай задержания судна с нелегалами на борту.
«Защищать Италию — не преступление. Я горжусь этим поступком, я сделал бы и сделаю это снова», — отреагировал Сальвини на известие о новом судебном разбирательстве.
В июне 2018 года итальянское правительство запретило спасательным кораблям помогать лодкам с беженцами в Средиземном море, даже если они посылают сигналы бедствия. Большое внимание тогда привлекло судно Aquarius. На нем находились 629 просителей убежища, среди них 120 несовершеннолетних, однако Сальвини запретил порту Сицилии принимать его. В итоге Испания открыла для беженцев порт в Валенсии.
Миграционный кризис в Европе разразился в 2015 году. По данным Международной организации по миграции (IOM), в 2017 году Италия приняла самое большое количество беженцев, прибывших морским путем, — более 119 тысяч человек.