Fransiya poytaxti Parij shahrida asli chechenistonlik bo‘lgan  21 yashar Hamzat Azimovning qurolli hujumi natijasida bir kishi halok bo‘lgani va to‘rt kishi jarohat olgani haqida xabar berilgan edi.
Checheniston rahbari Ramzan Qodirov mazkur masala  yuzasidan o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqda «Sputnik» xabar bermoqda.
Ma’lumki, Azimov 2010-yildan Fransiya fuqarosi sanaladi. Qodirovning fikricha, jinoyatchining mazkur ishida bevosita fransuz jamiyati aybdor. Chunki uning dunyoqarashi aynan ana shu jamiyatda shakllangan. Azimov 14 yoshida Rossiya pasportini olgan, ammo ko‘p o‘tmay fransuz fuqaroligini olgach, bu hujjat o‘z kuchini yo‘qotgan. Shuningdek, Qodirov Azimovning Fransiya huquqni muhofaza qilish organlari bilan aloqalari bo‘lishi mumkinligini ta’kidlagan va bu shubhalarni keltirib chiqarmoqda.

Кадыров рассказал о напавшем на прохожих в Париже выходце из Чечни
Глава Чечни Рамзан Кадыров подтвердил, что напавший на прохожих в Париже Хамзат Азимов родился в Чечне.
Как мы сообщали ранее, вечером 12 мая около Парижской оперы, которая расположена в районе с множеством ресторанов и баров, мужчина с ножом напал на прохожих. Один человек погиб, четверо пострадали. Полиция ликвидировала злоумышленника. По информации местных СМИ, нападавшим был 20-летний Хамзат Азимов, который родился в Чечне, а в 2010 году получил французское гражданство.
Как сообщил Кадыров в своем Telegram-канале, когда Азимову исполнилось 14 лет, получил паспорт гражданина России, но сейчас этот документ недействителен, поскольку в 20 лет молодой человек не получил новый паспорт.
По мнению глава республики, в формировании взглядов Азимова виновно французское общество. Кроме того, как подчеркнул политик, имеющаяся информация дает основания полагать, что Азимов имел контакты с правоохранительными органами и спецслужбами Франции и это вызывает много вопросов, на которые пока нет ответов.