Bir haftadan beri yomg‘ir tinmayapti. Yaponiyada qurbonlar soni 70 kishiga yetdi
Yaponiya janubi-g‘arbida kuchli yomg‘ir keltirib chiqargan ko‘chki va suv toshqinlari oqibatida qurbon bo‘lganlar soni 70 kishiga yetdi, deya xabar berdi «NHK» telekanali.
13 kishi bedarak ketgan deb hisoblanmoqda.
Kyusyu orolida mana bir haftadirki yomg‘ir tingani yo‘q. Ob-havo ma’lumotlariga ko‘ra, dushanba kuni Kyusyu shimolida 150 millimetrgacha, seshanba kuni esa 300 millimetrgacha yog‘ingarchilik bo‘lishi kutilmoqda.
Kumamoto va Oita prefekturalarida 8,5 mingta oila ichimlik suvisiz qolgan. 11 ta prefekturada qariyb 12 mingdan ortiq uy butunlay yoki qisman vayron bo‘lgan. Bir qancha aholi turar joylari toshqin tufayli shahar markazidan butunlay uzilib qolgan.
Qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligi vazirligi hisob-kitoblariga ko‘ra, qishloq xo‘jaligiga qarashli yerlarga 11,7 milliard iyen (109 million dollar) zarar yetgan.

В Японии из-за наводнений и оползней погибли 70 человек
Число жертв наводнений и оползней, вызванных ливнями, на юго-западе Японии выросло до 70 человек, сообщил телеканал NHK на основании данных с мест.
Пропавшими без вести считаются 13 человек.
Дожди в районе острова Кюсю продолжаются уже неделю. За это время они распространились на более широкую область, захватив и основной японский остров Хонсю. По прогнозу, в понедельник на севере Кюсю может выпасть до 150 миллиметров осадков, а во вторник — до 300 миллиметров.
В префектурах Кумамото и Оита 8,5 тысячи семей находятся без воды. В 11 префектурах более 12 тысяч домов разрушены полностью или частично. Ряд населенных пунктов оказался полностью отрезанным из-за паводков.
По подсчетам министерства сельского, лесного и рыбного хозяйства, ущерб сельскохозяйственным угодьям составил к этому часу 11,7 миллиарда иен (109 миллионов долларов).