Самарқандда 8-синф ўқувчиси жорий йилнинг 6 май куни шифохонада чақалоқ дунёга келтирди.
Аниқланишича, Самарқанд вилоятидаги мактабнинг 8-синф ўқувчиси, вояга етмаган (2009 йилда туғилган) П.З. 2023 йил август ойида ўзига аввалдан таниш бўлган, 2006 йилда туғилган Ш.Э. билан яқин муносабатда бўлган ва май ойида чақалоқ дунёга келтирган.
Болалар омбудсмани берган маълумотга кўра, ҳолат юзасидан (вояга етмаган қизнинг ёшидан келиб чиқиб, ариза билан мурожаат қилинмаган бўлсада) туман ИИБ томонидан ЖКнинг 128-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Идора, ўз навбатида, бундай тоифадаги жиноят иши доирасида вояга етмаган жабрланувчи шахсига оид бўлган бошқа маълумотларни ошкор қилиш ва тарқатиш қонунан тақиқланганини ҳамда бола манфаатларига зид эканлигини эслатиб ўтмоқда.

В социальных сетях начала распространяться информация о случившемся в Самаркандской области: восьмиклассница стала мамой, сообщает пресс-служба детского Омбудсмана.
Согласно уточненным данным, инцидент произошел 6 мая. Девушке 2009 года рождения удалось родить сына от парня 2006 года рождения, который обучается в другой школе. На текущий момент молодая мама находится в больнице под наблюдением медицинского персонала.
Хотя заявление не было подано, учитывая возраст несовершеннолетней девочки, районное УВД решило возбудить уголовное дело по части 1 статьи 128 ("Половое сношение с лицом, не достигшим шестнадцати лет"). В настоящее время ведется расследование.
Ведомство, в свою очередь, напоминило, что раскрытие и распространение иной информации о несовершеннолетнем потерпевшем в рамках уголовного дела данной категории запрещено законом и противоречит интересам ребенка.