Шавкат Мирзиёев темирйўлчиларга табрик йўллади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти жамоасини касб байрами билан қутлаб, уларга табрик йўллади.
Эслатиб ўтиш керак, Президент қарори билан август ойининг биринчи якшанбаси темирйўлчилар касб байрамини нишонлашади.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти жамоасига
Қадрли дўстлар!
Ҳурматли темирйўлчилар!
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти тизимида меҳнат қилаётган ишчи ва хизматчилар, қурувчи ва муҳандислар, машинист ва вагон кузатувчилари, соҳа фахрийларини, самарали меҳнати билан мамлакатимиз равнақига муносиб ҳисса қўшиб келаётган барча юртдошларимизни Темирйўлчилар куни байрами билан самимий табриклаб, сизларга ўзимнинг эзгу тилакларимни ва чуқур ҳурматимни изҳор этаман.
Ўз касбига садоқатли ва фидойи сизлар каби минглаб юртдошларимизнинг сидқидилдан қилаётган меҳнати, билим ва тажрибаси туфайли темир йўл тармоғи ходимлари эл-юртимиз ўртасида ҳақли равишда обрў-эътибор ва эҳтиромга сазовор бўлиб келмоқда.
Таъкидлаш жоизки, мамлакатимиз темир йўл тизими мустақил давлатимиз билан биргаликда катта тараққиёт йўлини босиб ўтди. Ўтган чорак аср давомида пухта ўйланган, узоқ муддатга мўлжалланган стратегия асосида тармоқни ҳар томонлама ривожлантириш бўйича улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилди.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти ташкил этилган кундан буён юк ташиш ҳажми 2,1 марта, йўловчи ташиш ҳажми 2 баробар кўпайгани, темир йўллар орқали 1,5 миллиард тонна юк ташилиб, 370 миллион нафар йўловчи ўз манзилига етказилгани сизларнинг фидокорона меҳнатингиз туфайли амалга оширилган ишлар салмоғи нақадар катта эканининг яққол тасдиғидир.
Бугунги кунда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича қабул қилинган Ҳаракатлар стратегияси доирасида барча соҳа ва тармоқлар сингари, темир йўл тизимида ҳам туб ислоҳотлар олиб борилмоқда.
Ҳозирги вақтда мамлакатимиз бўйича юкларнинг 60 фоиздан зиёди, йўловчиларнинг эса 75 фоиздан ортиғи темир йўл транспорти орқали манзилларига етказилаётганини инобатга оладиган бўлсак, ушбу соҳа иқтисодиётимиз ривожида қандай муҳим ва катта мавқени эгаллаб турганини янада чуқурроқ ҳис қиламиз.
Тизимдаги саноат корхоналари давр талабига мос технологиялар билан жиҳозланиб, уларда замонавий йўловчи ва юк вагонлари ишлаб чиқарилмоқда. Бу эса мамлакатимизда тобора ривожланиб бораётган транспорт машинасозлиги соҳасида ҳам темирйўлчиларимиз ўзининг муносиб ўрнини топганидан далолат беради.
Жумладан, биргина «Қуюв-механика заводи» корхонасида ҳаракатланадиган таркибни таъмирлаш базасини ривожлантириш, вагонсозликни ташкил этиш ва қуюв корхонасини реконструкция қилишга қаратилган катта кўламдаги лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида янги юк вагонлари, кўп тоннали контейнерлар ишлаб чиқарилишини кенгайтириш ва юк вагонларини капитал таъмирлаш ва қайта тиклаш ишларини янада жадаллаштириш имконияти яратилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон темир йўллари трансминтақавий транспорт коридорларининг энг муҳим бўғини сифатида халқаро темир йўллар ташуви тизимида муносиб ўрин эгаллади. Бу борада амалга оширилган катта кўламдаги ишларнинг барчаси иқтисодиётимизда юксак натижаларни қўлга киритишга асос бўлмоқда. Темирйўлчиларимиз томонидан истиқлол йилларида 1500 километрдан ортиқ янги темир йўлларнинг барпо этилгани, 1800 километрлик темир йўл линияларининг электрлаштирилгани мамлакатимизни модернизация қилишда улкан қадам бўлди.
Энг асосийси, бу ўзгаришлар халқимиз ҳаётида ўзининг ижобий самарасини кўрсатмоқда.
Эътиборли жиҳати шундаки, бундай ишларимиз бугунги кунда ҳам изчиллик билан давом эттирилмоқда. Жумладан, ҳозирги вақтда Тошкент метрополитенининг «Сергели – Олмазор», «Дўстлик – Роҳат – Қўйлиқ бозори» йўналишларида Марказий Осиёда ягона бўлган ер усти ҳалқа метро линияларини қуриш ишлари жадал суръатлар билан олиб борилаётганидан жамоатчилигимиз яхши хабардор.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамиятининг кўп миллатли жамоаси темир йўл транспорт коммуникацияларини ривожлантириш, такомиллаштириш ва реконструкция қилиш, темир йўл орқали юк ва йўловчи ташиш хавфсизлигини таъминлаш борасида ҳам салмоқли ишларни амалга оширмоқда.
Бу борада янги темир йўлларнинг фойдаланишга топширилиши мамлакатимиз ҳудудларининг иқтисодий салоҳиятини янада ривожлантириш, минерал ресурслар, нефть ва газ, рангли металлар, қурилиш материаллари ва бошқа хомашёга бой конларни комплекс ўзлаштириш, энг муҳими, минг-минглаб юртдошларимизни иш билан таъминлаш имконини бераётганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Испаниянинг «Тальго» компанияси томонидан ишлаб чиқарилган юқори тезликда ҳаракатланадиган «Аfrosiyob» электропоездлари пойтахтимиздан Самарқанд, Бухоро, Қарши каби тарихий шаҳарларимизга қатнамоқда. Бу электропоездлар қисқа муддатда халқимиз ва хорижий меҳмонларнинг эътибори ва ишончини қозонди.
«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти томонидан транспорт соҳасидаги хизмат кўрсатиш даражаси ва сифатини ошириш мақсадида ҳаракатланадиган таркибни замонавий, юқори самарали локомотив ва қулай вагонлар билан таъминлаш ва модернизация қилиш ишларига алоҳида эътибор берилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимизда жаҳон стандартлари талабларига жавоб берадиган 16 та янги темир йўл вокзали қурилди, 10 та вокзал қайта қурилди ва деярли барча станциялар халқаро сифат стандартлари талаблари даражасидаги юқори технологиялар билан жиҳозланди.
Темир йўл транспорти коммуникациялари ва инфратузилмани ривожлантириш учун 8 миллиард доллардан ортиқ маблағ йўналтирилди, шундан 2,6 миллиард доллари хорижий инвестициялардир.
Темирйўлчиларимиз яна бир йўналиш - кўмир саноатини техник жиҳатдан қайта жиҳозлаш, модернизация қилиш, кон ишларининг самарадорлигини ошириш, ресурсларни тежайдиган янги, прогрессив технологияларни жорий этиш, аҳолига кўмир маҳсулотларини етказиб бериш ишларида ҳам ўзларининг юқори салоҳиятини намоён этмоқдалар.
Сизларнинг фидокорона меҳнат қилиб, узоғимизни яқин қиладиган равон йўллар, Тошкент шаҳрида ва юртимизнинг бошқа ҳудудларида ўнлаб замонавий кўприклар қуриб, Ватанимиз ободлигига муносиб ҳисса қўшаётганингиз алоҳида таҳсинга сазовор.
Шунингдек, темир йўл соҳаси ишчи-ходимларининг «Обод қишлоқ», «Обод маҳалла» дастурлари доирасида ижтимоий соҳада, хусусан, табиий шароити, иқлими оғир ҳудудларга тоза ичимлик суви етказиб бериш, қишлоқ ва маҳаллаларни обод қилиш, халқимиз фаровонлигини ошириш, арзон уй-жойлар, таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш муассасалари, маданият ва спорт масканларини барпо этиш йўлида олиб бораётган эзгу ишларини мамнуният билан таъкидлашни истардим.
Ўзбекистон темирйўл тармоғининг келажаги, аввало, соҳага замонавий билимга эга, илғор технологияларни пухта ўзлаштирган, ўз касбига содиқ, Ватанимизга фарзандлик меҳри билан яшайдиган ёш мутахассис ва ишчиларни кенг жалб этиш билан бевосита боғлиқдир.
Юртимиздаги 3 та темир йўл касб-ҳунар коллежи, академик лицей ва Тошкент темир йўл муҳандислари институтини ҳар йили 3 мингдан зиёд ёш мутахассислар тамомлаб, ҳаётга йўлланма олаётгани мамлакатимиз темирйўл транспортининг келгуси тараққиёти учун ишончли пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда.
Айни вақтда сизларнинг олдингизда юк ва йўловчи ташиш ҳажмини ошириш билан бир қаторда, ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятини янада юксалтириш, бой минерал-хом ашё ресурсларини комплекс ўзлаштириш, янги иш ўринларини яратиш, тармоқ корхоналари учун мутахассислар тайёрлаш, иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолининг кўмир маҳсулотларига тобора ўсиб бораётган талабини қондиришга йўналтирилган инвестициявий лойиҳаларни амалиётга татбиқ этиш каби муҳим ва устувор вазифалар турибди.
Ишонаманки, 87 минг нафардан ортиқ юқори малакали, ўз касбига садоқатли, фидойи ва илғор темирйўлчилар жамоаси бу вазифаларни чуқур ҳис этган ҳолда ўзларининг бор билим, малака ва куч-ғайратларини сафарбар этиб, зиммаларидаги бурчларини шараф билан адо этадилар.
Ҳурматли темир йўл транспорти ходимлари!
Сизларни касб байрамингиз билан яна бир бор чин қалбимдан табриклаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, олижаноб фаолиятингизда ва шахсий ҳаётингизда ютуқ ва омадлар, оилаларингизга бахту саодат, файзу барака тилайман.

Шавкат Мирзиёев направил поздравление железнодорожникам
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил поздравление коллективу акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» в связи с профессиональным праздником.
Напомним, постановлением Президента железнодорожники празднуют профессиональный праздник в первое воскресенье августа.
Коллективу акционерного общества «Узбекистон темир йуллари»
Уважаемые железнодорожники!
Искренне поздравляю вас, рабочих и служащих, строителей и инженеров, машинистов и проводников, ветеранов сферы, весь многотысячный коллектив акционерного общества «Узбекистон темир йуллари», который вносит достойный вклад в развитие нашей страны, с Днем железнодорожников и выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Своим плодотворным, самоотверженным трудом, знаниями и богатым опытом, преданностью своей профессии вы заслужили авторитет в нашем обществе.
Следует отметить, что вместе с нашим независимым государством отечественная железнодорожная отрасль прошла большой путь развития. За минувшие четверть века на основе глубоко продуманной стратегии, рассчитанной на долгосрочную перспективу, проделана огромная созидательная работа в этом направлении.
Со дня образования акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» железнодорожным транспортом перевезено 1,5 миллиарда тонн грузов и 370 миллионов пассажиров, при этом объемы перевозок грузов возросли в 2,1 раза, пассажиров – в 2 раза. Все это показывает масштабы осуществленной вами работы.
В рамках Стратегии действий по развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, как и в других отраслях, коренные реформы проводятся и в сфере железнодорожного транспорта.
Тот факт, что на сегодняшний день в стране железнодорожным транспортом перевозится свыше 60 процентов грузов и более 75 процентов пассажиров, свидетельствует о том, какую важную роль играет данная сфера в развитии экономики.
Промышленные предприятия отрасли оснащаются технологиями, отвечающими сегодняшним требованиям, на них производятся современные пассажирские и грузовые вагоны. Железнодорожники занимают достойное место в сфере транспортного машиностроения страны, которое последовательно развивается.
В результате реализации проекта, направленного на развитие ремонтной базы подвижного состава, организацию вагоностроительного и реконструкцию литейного производства, на предприятии «Литейно-механический завод» создаются новые возможности для расширения производства и капитально-восстановительного ремонта грузовых вагонов и крупнотоннажных контейнеров.
Железные дороги Узбекистана – как важнейшее звено трансконтинентальных транспортных коридоров – занимают сегодня достойное место в системе международных железнодорожных перевозок. Значительная работа, осуществленная в этой сфере, служит основой для достижения высоких результатов в нашей экономике. В годы независимости железнодорожники страны проложили более 1500 километров новых железных дорог, были электрифицированы 1800 километров железнодорожных линий, что стало важным шагом в модернизации страны.
Самое главное, такие преобразования дают конкретные позитивные результаты и последовательно продолжаются.
В частности, в настоящее время в Ташкенте в направлениях Сергели – Алмазар, Дустлик – Рохат – Куйлюкский рынок ускоренными темпами ведется строительство единственной в Центральной Азии наземной кольцевой линии метро.
Многонациональный коллектив акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» осуществляет весомую работу по развитию, совершенствованию и реконструкции железнодорожных транспортных коммуникаций, обеспечению безопасности грузовых и пассажирских перевозок.
Следует отметить, что ввод в эксплуатацию новых железнодорожных путей создает благоприятные возможности для дальнейшего развития экономического потенциала регионов страны, комплексного освоения богатых месторождений минеральных ресурсов, нефти и газа, цветных металлов, строительных материалов и другого природного сырья и, что очень важно, обеспечивает занятость тысяч людей.
Высокоскоростные электропоезда «Aфросиаб» производства известной испанской компании «Тальго» осуществляют перевозки из столицы в такие исторические города, как Самарканд, Бухара, Карши. За короткий срок эти электропоезда стали популярны как у жителей нашей страны, так и у зарубежных гостей.
В целях повышения качества оказываемых транспортных услуг в акционерном обществе «Узбекистон темир йуллари» особое внимание уделяется обновлению и модернизации подвижного состава, ос нащению парка современными, высокоэффективными локомотивами и комфортабельными вагонами.
В стране на основе современных требований построено 16 новых и реконструировано 10 действующих железнодорожных вокзалов, на станциях используются высокие технологии в соответствии с международными стандартами качества.
На развитие железнодорожных транспортных коммуникаций и инфраструктуры было направлено свыше 8 миллиардов долларов, в том числе 2,6 миллиарда долларов иностранных инвестиций.
Наши железнодорожники проявляют свой потенциал еще в одном направлении – техническом переоснащении и модернизации угольной промышленности, повышении эффективности добычи угля, внедрении в отрасли ресурсосберегающих, прогрессивных технологий, поставке населению угольной продукции.
Высокой оценки заслуживает то, что своим самоотверженным трудом вы, дорогие друзья, вносите достойный вклад в строительство широких и ровных дорог, десятков современных мостов в Ташкенте и других регионах, благоустройство нашей страны в целом.
Наряду с этим хотел бы с большим удовлетворением отметить добрые дела, осуществляемые работниками железнодорожной отрасли в рамках программ «Обод кишлок», «Обод махалла», в частности, по поставке чистой питьевой воды в регионы со сложными природными и климатическими условиями, благоустройству сел и махаллей, повышению качества жизни населения, строительству доступного жилья, учреждений образования, здравоохранения, культуры и спорта.
Хочу подчеркнуть, что будущее железнодорожной отрасли Узбекистана зависит, прежде всего, от широкого вовлечения в сферу молодых специалистов, обладающих современными знаниями и профессиями, в совершенстве освоивших передовые технологии, преданных своей Родине и народу.
Для дальнейшего развития отрасли ежегодно три железнодорожных профессиональных колледжа, академический лицей и Ташкентский институт инженеров железнодорожного транспорта выпускают более 3 тысяч молодых специалистов.
В то же время наряду с ростом объемов грузовых и пассажирских перевозок перед железнодорожниками стоят актуальные задачи по реализации инвестиционных проектов, направленных на дальнейшее повышение экономического потенциала регионов, комплексное освоение богатых минерально-сырьевых ресурсов, создание новых рабочих мест, подготовку специалистов для предприятий отрасли, удовлетворение растущих потребностей экономики и населения в угольной продукции.
Уверен, что, мобилизовав все свои знания и навыки, силы и энергию, более 87 тысяч высококвалифицированных, преданных своему делу, самоотверженных железнодорожников Узбекистана и впредь будут с честью выполнять возложенные на них большие задачи.
Уважаемые работники железнодорожного транспорта!
Еще раз от всей души поздравляю вас с профессиональным праздником, желаю всем вам крепкого здоровья и новых успехов в работе, счастья и достатка вашим семьям.