Туркия Ташқи ишлар вазири билан музокаралар ўтказилди
Бугун, 9 март куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камиловнинг Туркия Республикаси Ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғлу билан учрашуви ҳамда икки мамлакат ТИВ раҳбарлари бошчилигида Стратегик режалаштириш гуруҳининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди. Бу ҳақда Ташқи ишлар вазирлиги ахборот хизмати хабар берди.
Музокаралар чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, инвестиция, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар 2020 йил феврал ойида Анқара шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғаннинг учрашув ва музокаралари чоғида эришилган келишувларни амалга ошаётганини мамнуният билан қайд этдилар.
Бўлажак қўшма тадбирларга, хусусан, олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг иккинчи йиғилишига тайёргарликнинг ташкилий масалалари кўриб чиқилди.
Парламентлараро мулоқотни мустаҳкамлаш, икки томонлама муносабатларнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш ва ҳудудлараро ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича фикр алмашилди.
БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасидаги алоқаларни янада фаоллаштиришдан икки томон ҳам бирдек манфаатдор эканлиги маълум қилинди.
Илмий-таълим соҳасидаги шерикликни кенгайтириш масалаларига, жумладан, Ўзбекистонда Бахчешеҳир университети филиалини очиш, шунингдек Хўжа Байрам Вали номидаги университет билан биргаликда Фарғона олий туризм мактабини ташкил этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Туркия томони «Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар» мавзусидаги халқаро конференция, «Шарқ тароналари», бахшичилик санъати, ҳунармандлар халқаро фестиваллари ва бошқа тадбирларга таклиф қилинди.
Шунингдек, тадбирда халқаро ва минтақавий кун тартибининг айрим масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Стратегик режалаштириш гуруҳи йиғилиши якунлангач, икки мамлакат ташқи сиёсаий идоралари раҳбарлари Ўзбекистон ва Туркия ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2022-2023-йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури ва Таржима хизматлари соҳасида ўзаро англашув меморандумини имзоладилар.

Абдулазиз Камилов провел переговоры с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу
9 марта 2021 года в городе Ташкенте состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с Министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу, проведено второе заседание Группы по стратегическому планированию под председательством глав внешнеполитических ведомств двух стран.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны с удовлетворением отметили ход реализации договоренностей, достигнутых в феврале 2020 года в г.Анкаре в ходе встреч и переговоров президентов Узбекистана Шавката Мирзиёева и Турции Реджепа Таййипа Эрдогана.
Рассмотрены организационные вопросы подготовки к предстоящим совместным мероприятиям, в частности второму заседанию Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Состоялся обмен мнениями по укреплению межпарламентского диалога, совершенствованию договорно-правовой базы двусторонних отношений, наращиванию межрегионального сотрудничества.
Стороны выразили обоюдную заинтересованность в дальнейшей активизации взаимодействия в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества, Совета сотрудничества тюркоязычных государств, Организации экономического сотрудничества и других многосторонних структур.
Отдельное внимание уделено вопросам расширения партнерства в научно-образовательной сфере, в том числе открытия филиала Университета Бахчешехир в Узбекистане, а также учреждения Ферганской высшей школы туризма совместно с университетом имени Ходжи Байрама Вали.
Турецкая сторона приглашена на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», международные фестивали «Шарк тароналари», искусства бахши, ремесленников и другие мероприятия в Узбекистане.
На мероприятии также рассмотрены отдельные аспекты международной и региональной повестки.
После завершения заседания Группы по стратегическому планированию главы внешнеполитических ведомств двух стран подписали Программу сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и Турции на 2022-2023 годы и Меморандум о взаимопонимании в сфере переводческих услуг.