O‘ktam Barnoyev Olot tumani hokimi va fermerni yarashtirib qo‘ydi
«Xabar.uz»da «Olot tumani hokimi fermerni do‘pposladi. “Men uni o‘z shaxsiy manfaatim yo‘lida urmadim”, deydi hokim» sarlavhali maqola e’lon qilingandi. Ushbu voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamaga sabab bo‘ldi. Bugun, 15-yanvar kuni Buxoro viloyati hokimi O‘ktam Barnoyev maqolada keltirilgan holat yuzasidan Olot tumani faollari bilan uchrashdi.
«Xabar.uz» muxbirining ma’lum qilishicha, keskin tanqidiy-tahliliy ruhda o‘tgan yig‘ilishda O‘ktam Barnoyev Olot tumani hokimi Sherali Salomovning tumandagi «Shuhrat» fermer xo‘jaligi rahbari Orif Durmatovga nisbatan qilgan xatti-harakatini qattiq qoraladi. Rahbar shaxsning bunday qilig‘i olib borilayotgan «xalqni rozi qilish» siyosatiga mutlaqo to‘g‘ri kelmasligini ta’kidladi. Shuningdek, bunday holat viloyatdagi har qanday rahbarlar tomonidan takrorlansa, ularga nisbatan qattiq chora ko‘rilishi haqida ogohlantirildi.
«Olotlik fermer Orif Durmatov bilan shaxsan gaplashdim. Mehnatkash, halol, mard, tanti, g‘ururli yigit ekan. Hokim bilan yuz bergan holatni to‘g‘ri tushunib, mardlarcha o‘zini tutdi. Bundan buyon bu fermer shaxsan mening e’tiborimda bo‘ladi. Yurt korida «labbay» deb, sidiqidildan mehnat qilib, el koriga yarab turgan bunday fermerlarni qo‘llab-quvvatlaymiz. Buxoroda adolatsizlik siyosati bo‘lmaydi», — dedi viloyat hokimi O‘ktam Barnoyev.
Olot tumani hokimi o‘zi do‘pposlagan fermerdan ko‘pchilik oldida kechirim so‘radi. Fermer uzrni qabul qildi.
Viloyat hokimi O‘ktam Barnoyev tuman faollarining taklif va tavsiyalariga ko‘ra, bo‘lgan voqeadan Sherali Salomov afsusda ekanligi va fermerdan uzr so‘raganligini inobatga olib, ikkala tomonni yarashtirib qo‘ydi.

Хоким Бухары помирил избитого фермера с хокимом Алатского района
Недавно на «Xabar.uz» была опубликована статья с названием «Хоким Алатского района избил фермера. «Я бил его не в личных целях», говорит хоким». Статья вызвала бурные обсуждения в соцсетях. 15 января хоким Бухарской области Уктам Барноев встретился с активом Алатского района по поводу данного инцидента.
Как сообщает корреспондент «Xabar.uz», на встрече, которая прошла в критическом духе, Уктам Барноев осудил действия Шерали Саломова. Он отметил, что его действия никак не соответствуют политике удовлетворения нужд народа. Также Уктам Барноев предупредил, что при повторении такого случая в области в отношении руководителей будут приняты жесткие меры.
«Я лично поговорил с алатским фермером Орифом Дурматовым. Он оказался трудолюбивым, честным, храбрым, гордым человеком. Он повел себя смело, правильно поняв ситуацию с хокимом. Отныне этот фермер будет в поле моего зрения. Мы поддерживаем таких честно трудящихся фермеров. Несправедливой политики в Бухаре быть не должно», — сказал Уктам Барноев.
Хоким Алатского района принес извинения фермеру перед всеми собравшимися. Фермер принял извинения.
Учитывая сожаление и извинения Шерали Саломова, а также исходя из предложений и рекомендаций актива района, Уктам Барноев примирил стороны.