O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev 31-may kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ichki ishlar vazirlari kengashining shu kunlarda Toshkent shahrida o‘tayotgan tadbirlarida ishtirok etayotgan MDHga a’zo davlatlar ichki ishlar vazirliklari va idoralari rahbarlarini qabul qildi.
Prezidentimiz Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston va Turkmaniston delegatsiyalari rahbarlarini samimiy qutlar ekan, Hamdo‘stlik mamlakatlari huquqni muhofaza qilish organlari o‘rtasidagi ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik aloqali tobora mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda MDH Ichki ishlar vazirlari kengashi samarali hamkorlik, ilg‘or tajriba va bilim almashish, shuningdek, terrorizm, ekstremizm, narkotrafik, uyushgan jinoyatchilik va odam savdosiga qarshi kurashishdagi sa’y-harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirish uchun muhim mexanizm ekani ta’kidlandi.
Hamdo‘stlik hududida jinoyatlar soni keyingi besh yilda 25 foizdan ziyodga qisqargani Kengash faoliyatining natijadorligidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, birgina o‘tgan yilda qo‘shma operatsiyalar doirasida giyohvand moddalarning noqonuniy aylanmasi bilan shug‘ullangan 892 nafar shaxsning faoliyatiga chek qo‘yildi hamda 84 nafar jinoyatchi ushlandi.
Uchrashuvda MDHga a’zo davlatlar ichki ishlar organlari hamkorligini yanada kengaytirish, jumladan, samarali idoralararo hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, kadrlar tayyorlash bo‘yicha dasturlarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, mintaqaviy xavfsizlikning dolzarb masalalari, xususan, Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish va transmilliy jinoyatchilikka qarshi kurashishda sheriklikni mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi.
Delegatsiyalar rahbarlari Prezidentimizga samimiy mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, o‘z davlatlari rahbarlarining salomini yetkazdilar.
Mamlakatimiz huquqni muhofaza qilish tizimida huquqbuzarliklarni barvaqt oldini olish va profilaktika qilish bo‘yicha samarali tizimni shakllantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi yuksak baholandi.
Hamdo‘stlik mamlakatlari huquqni muhofaza qilish tuzilmalari o‘zaro qo‘llab-quvvatlash hamda umumiy tahdid va xatarlarga qarshish kurashishda sa’y-harakatlarni birlashtirish maqsadida faol hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekani alohida qayd etildi.

Шавкат Мирзиёев принял руководителей правоохранительных органов стран СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 мая принял глав делегаций – руководителей министерств и ведомств внутренних дел стран Содружества Независимых Государств, участвующих в работе проходящих в эти дни в городе Ташкенте мероприятий Совета министров внутренних дел СНГ.
Президент Узбекистана, тепло приветствуя глав делегаций Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Туркменистана, с удовлетворением отметил укрепляющиеся двусторонние и многосторонние партнерские связи между правоохранительными органами стран Содружества.
Подчеркнуто, что сегодня Совет министров внутренних дел СНГ является важным механизмом эффективного взаимодействия, обмена передовым опытом и знаниями, а также тесной координации в борьбе с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком, организованной преступностью и торговлей людьми.
О результативности работы Совета свидетельствует сокращение преступлений на пространстве Содружества более чем на 25 процентов за последние пять лет.
Кроме того, в рамках совместных операций только в прошлом году пресечена деятельность 892 лиц, осуществлявших незаконный оборот наркотиков, а также задержаны 84 преступника.
![](https://static.xabar.uz/uploads/9/720__LBHeE9ny1AQmtftT3aaa8I-ITdMEtlw8.jpg)
В ходе встречи рассмотрены перспективы расширения сотрудничества органов внутренних дел государств СНГ, в том числе организации эффективного межведомственного взаимодействия, проведения совместных мероприятий, реализации программ в области профессиональной подготовки кадров.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной безопасности, включая мирное урегулирование ситуации в Афганистане и укрепление партеёрства в борьбе с транснациональной преступностью.
Руководители делегаций выразили глубокую признательность Президенту Республики Узбекистан за теплый прием и передали искренние приветствия от имени глав своих государств.
Высоко оценена результативность проводимых в нашей стране реформ в правоохранительной системе, направленных на формирование эффективной системы раннего предупреждения и профилактики правонарушений.
Особо подчеркнута готовность правоохранительных структур стран Содружества к дальнейшему развитию активного сотрудничества с целью оказания взаимной поддержки и объединения усилий в противодействии общим вызовам и угрозам.
В завершение глава нашего государства пожелал успешного проведения очередного заседания Совета министров внутренних дел СНГ.