Xonobod mamlakatimizning eng sharqiy hududi. Chegarada joylashgani sababli ilgari yopiq shahar edi. Oxirgi yillardagi o‘zgarishlar, yaxshi qo‘shnichilik siyosati natijasida Xonobod ochildi, uning iqtisodiyoti ancha sog‘lomlashdi, aholi turmush darajasi osha boshladi. Bugun bu yerda turizm, sanoat, meva-sabzavotchilik va xizmatlar rivojlanmoqda.
Yangi hayot mahallasi faollari davlatimiz rahbariga odamlarning turmush tarzi haqida so‘zlab berdi.
Bu mahallada 3 ming 500 dan ortiq aholi yashaydi. Maktabgacha ta’lim tashkilotlari, maktab va kollejlarda sifatli ta’lim uchun sharoitlar bor. Tog‘ yonbag‘ridagi dam olish maskanlari, ishlab chiqarish korxonalari va tomorqa xo‘jaliklarida aholi ish bilan band.
Bundan tashqari, o‘ndan ortiq uy mehmonxonasi, yigirmaga yaqin savdo do‘koni, sartaroshxona, xizmat ko‘rsatish shoxobchalari faoliyat yuritmoqda. O‘tgan yilda mahalladagi yuz nafardan ortiq ishsiz aholi doimiy va mavsumiy ishlarga joylashtirildi. Yana 181 fuqaro o‘zini o‘zi band qilgan.
O‘zbekiston Prezidentining 2023 yil 21 dekabrdagi farmoniga muvofiq, mahalla institutining jamiyatimizda va aholi muammolarini hal etishda birinchi bo‘g‘in sifatidagi roli oshirildi. Mahalla raisi, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi, profilaktika inspektori, soliqchi va ijtimoiy xizmat xodimidan iborat «mahalla yettiligi» tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari ushbu tizim vakillari bilan suhbatlashdi.
— Biz birinchi kundan xalq bilan muloqot, xalqni rozi qilishga kirishganmiz. Shuning uchun mahalla tizimini birinchi bo‘g‘in sifatida rivojlantirayapmiz. Mahalla — fuqarolik jamiyatining asosi. Bu xalqning dardi, ovozi, degani. Mahalladagi davlat vakillari berilgan vakolat va mablag‘lardan foydalanib, dunyoqarashini o‘zgartirib, odamlarni rozi qilishi kerak. Ishonamanki, Yangi hayot mahallasi O‘zbekistonga namuna bo‘ladi, — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент посетил Ханабад (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев 16 февраля прибыл в город Ханабад Андижанской области, чтобы ознакомиться с жизнью населения.
Ханабад - самый восточный город нашей страны. Из-за расположения на границе в нем действовал специальный пропускной режим. В результате изменений последних лет и политики добрососедства Ханабад открылся, его экономика значительно улучшилась, уровень жизни населения начал расти. Сегодня здесь развиты туризм, промышленность, овощеводство и сфера услуг.
Представители махалли “Янги хаёт” рассказали главе государства об условиях жизни людей.
Здесь проживают более 3,5 тысячи человек. Есть дошкольные учреждения, школы и колледжи с условиями для качественного образования. Жители заняты в горных зонах отдыха, производственных предприятиях и частных хозяйствах.
Кроме того, действуют более десяти гостевых домов, около двадцати магазинов, парикмахерские, сервисные центры. В прошлом году более сотни безработных жителей махалли были трудоустроены на постоянную и сезонную работу. Еще 181 гражданин стал самозанятым.
Согласно указу Президента Узбекистана от 21 декабря 2023 года, роль института махалли в обществе и в решении проблем населения как первичного звена была усилена. Образована "семерка махалли", включающая председателя махалли, помощника хокима, активистку по делам женщин, лидера молодежи, инспектора по профилактике, налоговика и работника социальной службы.
Глава государства пообщался с представителями этой системы.
- Мы с первого дня начали диалог с народом, стремимся сделать так, чтобы народ был доволен. Поэтому мы развиваем систему махалли как первичное звено. Махалля - основа гражданского общества. Это голос народа. Представители государства в махалле, используя предоставленные полномочия и средства, должны изменить свое мировоззрение и отвечать на запросы людей. Я верю, что «Янги хаёт» станет примером для Узбекистана, - сказал Шавкат Мирзиёев.