Aleksandr Lukashenko rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelyapti
Shavkat Mirziyoyevning taklifiga ko‘ra Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko 7-9 fevral kunlari rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq oliy darajadagi muzokaralar o‘tkazilishi, ularda O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqilishi rejalashtirilgan.
O‘zaro tovar ayirboshlashni oshirish, qishloq xo‘jaligi, yengil va oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, kommunikatsiyalar va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish masalalari diqqat markazida bo‘ladi.
Professional ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, sport va turizm sohalarida sheriklikni rivojlantirish dasturlari ham muhokama qilinadi.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama hujjatlar to‘plamini qabul qilish ko‘zda tutilgan.
Ta’kidlash joizki, shu kunlarda, tashrif arafasida Toshkent shahrida ikki mamlakat hududlari va tadbirkorlari ishtirokida qator ishbilarmonlik tadbirlari – Hududlararo forum va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.

Александр Лукашенко посетит Узбекистан с официальным визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко 7-9 февраля посетит нашу страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания предусмотрено проведение переговоров на высшем уровне, в ходе которых будут рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения узбекско-белорусского многопланового сотрудничества.
В фокусе внимания – вопросы увеличения взаимного товарооборота, развития кооперационных связей в таких отраслях, как сельское хозяйство, легкая и пищевая промышленность, фармацевтика, коммуникации и другие.
Будут также обсуждены программы развития партнерства в области профессионального образования, здравоохранения, культуры, спорта и туризма.
По итогам переговоров планируется принятие пакета двусторонних документов.
Следует отметить, что в эти дни, в преддверии визита, в городе Ташкенте проходит ряд деловых мероприятий с участием регионов и бизнес-кругов двух стран – второй Межрегиональный форум и заседание Делового совета.