KXDR ilk bor xalqaro kuzatuvchilarga o‘zining yadroviy qurollarini ko‘rsatadi
Shimoliy Koreya ilk bor xalqaro kuzatuvchilarga o‘zining yadroviy qurollarini ko‘rsatadi, shuningdek, qit’alararo raketalarini ham yo‘q qilishga tayyor. Bu haqda «RIA Novosti» xabar bermoqda.
To‘liq denuklearizatsiyaning shartlari va yo‘llari ayni damda KXDR va AQSh rahbarlarining uchrashuviga tayyorlanish chog‘ida muhokama qilinmoqda.
Xabar qilinishicha, MRB xodimlari va yadroviy mutaxassislardan iborat guruh aprel oyining oxirida KXDRga borib, u yerda bir haftaga yaqin bo‘lishgan. Natijada KXDR xalqaro nazoratchilarni o‘zining yadroviy qurollari bilan tanishtirish va qit’alararo raketalarini yo‘q qilishga rozi bo‘lgan. O‘z navbatida bu chora-tadbirlarning muddati va Shimoliy Koreya buning evaziga nimaga ega bo‘lishi muhokama qilinmoqda.

КНДР впервые допустит наблюдателей к ядерным вооружениям
Северная Корея впервые допустит международных наблюдателей к своим ядерным вооружениям, а также готова уничтожить свои межконтинентальные ракеты, сообщает «РИА Новости».
Условия и способы полной денуклеаризации обсуждаются сейчас в связи с подготовкой к встрече на высшем уровне между лидерами КНДР и США.
Как сообщает газета, группа из трех человек — сотрудников ЦРУ и специалистов-ядерщиков — посетила КНДР в конце апреля и находилась там с визитом около недели. Результатом стало согласие Северной Кореи на уничтожение межконтинентальных баллистических ракет и на допуск наблюдателей к своему ядерному потенциалу. В то же время вопрос сроков уничтожения ядерного оружия и того, что Северная Корея может получить «взамен», по информации издания, сейчас находится в процессе обсуждения.