Mingbuloqda birinchi neft qazib olindi
Namangan viloyatidagi Mingbuloq neft konini o‘zlashtirish bo‘yicha investitsiya loyihasiga asosan sinov tariqasida birinchi neft qazib olindi. Bu haqda Energetika vazirligining matbuot xizmati xabar berdi.
Loyihani amalga oshiruvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi «Mingbuloqneft» qo‘shma korxonasi «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati va Xitoy milliy neft-gaz korporatsiyasi  – «CNPC» tomonidan tashkil etilgan.
Loyiha O‘zbekiston va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasida energetika sohasi bo‘yicha hamkorlikda amalga oshirilayotgan eng yirik loyihalardan biri bo‘lib, u «Bir makon – bir yo‘l» tarixiy strategiyasi doirasida amalga oshirilmoqda.
Ekspertlarning fikricha, Mingbuloq koni bir necha sabablarga ko‘ra murakkab loyiha sanaladi. Konni o‘zlashtirish: katta chuqurlik (6000 m va undan yuqori); yuqori rezervuar bosim (115 MPa dan ortiq) va rezervuar harorat (168°S dan ortiq) va kabi omillarga shular jumlasidandir.
Ma’lumot o‘rnida, Xitoyning Tarim havzasidagi bunday konlarni o‘zlashtirishda «SNPC» neft kompaniyasi katta tajriba orttirgan.

На месторождении Мингбулак получена первая нефть
В Узбекистане при испытаниях в ходе инвестиционного проекта по разработке нефтяного месторождения Мингбулак в Наманганской области получена первая нефть. Об этом сообщила пресс-служба Министерства энергетики Узбекистана.
Реализующее проект совместное предприятие ООО «Мингбулакнефть» созданно на паритетных началах АО «Узбекнефтегаз» и китайской национальной нефтегазовой корпорацией CNPC.
Проект является одним из крупнейших в сфере энергетического сотрудничества между Узбекистаном и Китайской Народной Республикой и осуществляется в рамках исторической стратегии «Один пояс – один путь».
Месторождение Мингбулак, по мнению экспертов, является непростым, что обусловлено рядом причин. Основной проблемой при освоении месторождения является: большие глубины (до 6000 м и более); высокие пластовые давления (более 115 МПа) и пластовые температуры (более 168оС) и другие факторы.
Свой опыт при разработке месторождения применила Китайская нефтяная компания «СNPC», имеющая опыт освоения подобных месторождений в Таримской впадине Китая.