Mirziyoyev Qasim-Jomart Toqayevni 70 yoshga kirgani bilan tabrikladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-may kuni Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zaro muloqotda O‘zbekiston yetakchisi Qasim-Jomart Toqayevni 70 yoshlik yubileyi bilan tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, qardosh Qozog‘iston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Qasim-Jomart Toqayevning O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashga qo‘shayotgan hissasi alohida qayd etildi.
Shuningdek, oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning may oyi boshida Toshkent shahrida o‘tgan yig‘ilishining sermahsul natijalari yuqori baholandi.
Qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini ishga tushirish va Sanoat kooperatsiyasi xalqaro markazini tashkil etish yuzasidan ko‘rilgan amaliy choralar qayd etildi.
Ikki mamlakat yetakchilari mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Мирзиёев поздравил Касым-Жомарта Токаева с 70-летним юбилеем
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 мая провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Глава нашего государства сердечно поздравил Президента Казахстана с 70-летним юбилеем, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и успехов, мира и процветания братскому народу Казахстана.
Особо отмечен вклад Касым-Жомарта Токаева в развитие и укрепление узбекско-казахстанских отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Были обсуждены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне.
Высоко оценены плодотворные итоги заседания Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, прошедшего в начале мая в Ташкенте.
Отмечены принятые практические меры по запуску совместной внешнеторговой компании и созданию Международного центра промышленной кооперации.
Лидеры двух стран также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.