O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Prezidenti Vladimir Putin muzokaralarni delegatsiyalar a’zolari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda davom ettirdi.
Unda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishning amaliy jihatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Rossiya O‘zbekistonning muhim savdo sherigidir. Mamlakatlarimiz o‘rtasida erkin savdo tartibi amal qilmoqda. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 30 foiz o‘sgan.
Muzokaralarda tovar ayirboshlash hajmini oshirish va nomenklaturasini diversifikatsiya qilish, ishlab chiqarish korxonalari o‘rtasidagi kooperatsiyani rivojlantirish, transport va energetika sohalarida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
«Sentyabr oyida hukumat rahbarlari raisligida Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya majlisi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Hududlar o‘rtasidagi hamkorlik rivojlanmoqda. Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari bilan birgalikda yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Hisob-kitoblarimizga ko‘ra, joriy yilda tovar ayirboshlash hajmi 6 milliard dollarga yetadi. Bu raqam rejalashtirganimizdan ham ortiq. Yaqin yillardagi vazifa savdo aylanmasini 10 milliard dollarga yetkazish», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Vladimir Putin davlatimiz rahbarini to‘liq qo‘llab-quvvatladi. O‘zbekiston va Rossiya hukumatlariga o‘zaro tovar ayirboshlashni ko‘paytirish bo‘yicha zarur choralar ko‘rish topshirildi. Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya faoliyatini yanada kuchaytirishga kelishib olindi.
Davlat rahbarlari tashrif doirasida umumiy qiymati 25 milliard dollar bo‘lgan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hujjatlar imzolanganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ikki mamlakat hukumatlari o‘rtasida 2019-2024 yillarda iqtisodiy hamkorlik dasturining qabul qilinishi ham muhim ahamiyatga ega.
Muzokaralarda madaniy-gumanitar aloqalarni, ayniqsa, fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash va turizm sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kuni kecha Toshkentda ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirokida o‘tgan «Yangi iqtisodiyot uchun yangi kadrlar» mavzuidagi birinchi Ta’lim forumi natijalari yuqori baholandi. Unda ta’lim va fan sohalaridagi hamkorlik, jumladan, mamlakatimizda Rossiyaning yetakchi oliy o‘quv yurtlari filiallarini ochish to‘g‘risida 100 dan ortiq kelishuv imzolangani qayd etildi.

Узбекистан – Россия: объемы товарооборота будут доведены до 10 миллиардов долларов
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент России Владимир Путин продолжили переговоры в расширенном составе с участием членов делегаций. На них особое внимание было уделено практическим аспектам развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Россия традиционно является ключевым торговым партнером Узбекистана. Между нашими странами действует режим свободной торговли. С начала года товарооборот вырос на 30 процентов.
На переговорах были обсуждены вопросы увеличения объемов и диверсификации номенклатуры товарооборота, развития кооперации производственных предприятий, укрепления взаимодействия в сфере транспорта и энергетики.
«В сентябре успешно проведено заседание Межправительственной комиссии под председательством глав правительств. Развивается взаимодействие между регионами. Реализуются крупные инвестиционные проекты совместно с ведущими российскими компаниями и банками.  В этом году, по нашим оценкам, товарооборот достигнет 6 миллиардов долларов. Эта цифра превышает наши планы. Задача на ближайшие годы – 10 миллиардов», – отметил Шавкат Мирзиёев.
Владимир Путин полностью поддержал главу нашего государства. Правительствам двух стран поручено предпринять необходимые шаги по наращиванию взаимного товарооборота. Президенты приняли решение усилить деятельность Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Фото: пресс-служба президента Узбекистана
Главы государств с удовлетворением отметили, что общий объем заключенных в рамках визита документов в торгово-экономической и инвестиционной сферах составил 25 миллиардов долларов США.
Важным станет принятие в ходе визита Межправительственной программы экономического сотрудничества на 2019-2024 годы.
На переговорах особое внимание уделено развитию культурно-гуманитарного обмена, прежде всего в области науки, образования, здравоохранения и туризма.
Как отмечалось, накануне в Ташкенте проведен первый совместный Образовательный форум «Новые кадры для новой экономики», в работе которого участвовали руководители ведущих вузов двух стран.
По итогам было подписано более 100 соглашений о сотрудничестве в сфере образования и науки, в том числе об открытии в нашей стране филиалов ряда ведущих высших учебных заведений России.