O‘zbekistonda «Oqila ayollar» harakati tashkil etildi — Hukumat qarori
Hukumatning tegishli qarori bilan O‘zbekistonda Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi va uning hududiy tuzilmalarida doimiy faoliyat yurituvchi jamoatchilik tuzilmasi – «Oqila ayollar» harakati tashkil etildi.
Yoshlar o‘rtasida oilaviy-huquqiy munosabatlar, oilaviy hayot psixologiyasi, oila iqtisodi va budjeti hamda «Oila – muqaddas» tushunchasini keng targ‘ib qilish harakatning asosiy vazifalaridan hisoblanadi.
Harakat va uning boshlang‘ich guruhlari tarkibiga kiritilgan faol va tashabbuskor ayollar amalga oshirgan ishlarining natijadorligiga ko‘ra homiylik xayriyalari hisobidan rag‘batlantirib boriladi.
Bunda faol va tashabbuskor ayollar faoliyati natijalari bo‘yicha davlat mukofotlari, «Mo‘’tabar ayol», «Mahalla iftixori», «Mehnat faxriysi» ko‘krak nishoni va boshqa esdalik, ko‘krak nishonlari, idoraviy mukofotlarga tavsiya etilishi, sanatoriylarda davolanish uchun yo‘llanmalar berilishi mumkin.
Har bir mahallada 15 nafar faol va tashabbuskor ayollardan iborat Harakatning boshlang‘ich guruhlari shakllantiriladi.

В Узбекистане создано движение «Окила аёллар»
Постановлением создана постоянно действующая Общественная структура семьи и женщин в государстве и его территориальных структурах – движение «Оқила аёллар» (Мудрые женщины). Об этом сообщает Министерство юстиции.
Одной из основных задач движения является широкая пропаганда среди молодежи таких тем, как семейно-правовые отношения, психология семейной жизни, семейная экономика и бюджет, а также понятие «Семья – священна».
Активные и инициативные женщины, включенные в движение и его стартап-группы, поощряются за счет спонсорских пожертвований в соответствии с результатами их работы.
При этом, активные и инициативные женщины по результатам своей деятельности могут быть рекомендованы к награждению государственными наградами, нагрудными знаками «Мўътабар аёл», «Махалла ифтихори», «Мехнат фахрийси» и другими памятными, нагрудными знаками, ведомственными наградами, предоставлению путевок на лечение в санатории.