O‘zbekistonda import qilingan go‘sht mahsulotlari QQSdan ozod etildi
Hukumat qarori bilan O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqariladigan realizatsiya qilish oborotlari qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etiladigan oziq-ovqat mahsulotlari ro‘yxatiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi. Bu haqda Adliya vazirligining «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
Ma’lumki, qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilish bo‘yicha imtiyoz O‘zbekistonda ishlab chiqariladigan ayrim turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini chakana va ulgurji realizatsiya qilinganda beriladi.
Kiritilgan o‘zgartirishlarga muvofiq, 2019-yil 1-oktyabrgacha bo‘lgan muddatda import qilingan go‘sht (mol, qo‘y, tovuq), shuningdek tirik hayvonlar (qoramol va parranda) hamda ularning so‘yish mahsulotlari ham qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilindi.

Импортное мясо освободили от уплаты НДС до 1 октября
Постановлением Правительства внесены изменения и дополнения в Перечень продовольственной продукции, производимой в Республике Узбекистан, оборот по реализации которой освобождается от налога на добавленную стоимость. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Как известно, льготы по освобождению от налога на добавленную стоимость предоставляется при розничной и оптовой реализации определенных видов пищевой продукции, производимой в Узбекистане.
Согласно внесенным изменениям, мясо (говядина, баранина, курица), а также живые животные (скот и птица) и продукты их убоя, импортированные до 1 октября 2019 года освобождены от налога на добавленную стоимость.