«O‘zsanoatqurilishbank» Osiyo taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi eng yaxshi hamkori deb topildi
Shu yilning 4 sentyabrida Singapur shahrida o‘z ichiga butun dunyo bo‘ylab 200 hamkor bankni oluvchi Osiyo taraqqiyot bankining tijoratni moliyalashtirish dasturi ishtirokchilarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. «O‘zsanoatqurilishbank» ATB «2018 yilda O‘zbekistondagi eng yaxshi yetakchi hamkor-bank deb topildi. Bu haqda bank axborot xizmati xabar bermoqda.
Bundan tashqari, tadbir davomida «O‘zsanoatqurilishbank» ATB va OTB o‘rtasida kelishuv imzolandi. Unga ko‘ra, «O‘zsanoatqurilishbank» ATB Osiyo taraqqiyot bankining tijoratni moliyalashtirish dasturida ishtirok etuvchi va OTBning tasdiqlovchi bank maqomidagi O‘zbekiston Respublikasidagi birinchi bank bo‘ladi.
Qayd etilishicha, OTBning mazkur vositasidan foydalanish «O‘zsanoatqurilishbank»ning «O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan» yorlig‘i ostidagi mahsulot va xizmatlar eksportini moliyalashtirish imkoniyatlarini yanada kengaytiradi.
Tijoratni moliyalashtirish dasturi OTB tomonidan 2009 yilda boshlangan. Mazkur dasturdan ko‘zlangan maqsad tijorat banklaridagi risklarni horij banklaridan kredit mablag‘larini jalb etish orqali bo‘lib tashlash vositasida OTBga a’zo mamlakatlardagi kichik tadbirkorlikni rivojlantirishda hamkorlik qilishdan iborat.

«Узпромстройбанк» признан лучшим партнером Азиатского Банка Развития в Узбекистане
4 сентября текущего года в г.Сингапур прошла церемония награждения участников программы торгового финансирования Азиатского Банка Развития, котораянасчитывает более 200 банков-партнеров по всему миру. АКБ «Узпромстройбанк» признан победителем в номинации «Лучший ведущий банк-партнер в Узбекистане 2018 года». Об этом сообщает пресс-служба банка.
Кроме того, в ходе мероприятия между АКБ «Узпромстройбанк» и АБР подписано Соглашение, согласно которому АКБ «Узпромстройбанк» станет первым банком в Республике Узбекистан участвующим в программе торгового финансирования АБР в качестве подтверждающего банка.
Использование данного инструмента АБР расширит возможности банка по финансированию экспорта товаров и услуг, произведенных в Узбекистане.
Программа торгового финансирования инициирована со стороны АБР в 2009 году. Целью данной программы является содействия развитию малого среднего бизнеса в странах-членах АБР посредством разделения рисков коммерческих банков при привлечении кредитных средств иностранных банков.