Samarqandda global oziq-ovqat xavfsizligi to‘g‘risida deklaratsiya qabul qilinadi
Hujjat xalqaro hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi. Tomonlar iqlim o‘zgarishi, suv resurslarining kamayishi, yerlar degradatsiyasini asosiy chaqiriqlar sifatida e’tirof etdilar.
Samarqand deklaratsiyasi O‘zbekiston hukumati tomonidan BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining texnik ko‘magida tashkil etilgan oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha xalqaro konferensiya yakunlari yuzasidan erishilgan kelishuvlarni mustahkamlaydi.
15 ta mamlakat qishloq xo‘jaligi vazirlari, 8 mamlakatdan vazir o‘rinbosarlari, 13 mamlakatning yuqori darajadagi diplomatlari va 30 dan ziyod xalqaro hamda ilmiy tashkilotlar, shuningdek moliya institutlari vakillari ishtirokida o‘tadi.

В Самарканде будет принята декларация о глобальной продовольственной безопасности
В Самарканде будет принята декларация по глобальной продовольственной безопасности. Документ определит основные направления международного сотрудничества. Ключевыми вызовами стороны назвали изменение климата, истощение водных ресурсов, деградацию земель.
Самаркандская декларация закрепит договоренности, достигнутые по итогам Международной конференции по продовольственной безопасности, организованной правительством Узбекистана при технической поддержке Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО).
Мероприятие проходит 7-8 сентября с участием министров сельского хозяйства 15 стран, заместителей министров 8 стран, высокопоставленных дипломатов 13 стран и представителей свыше 30 международных и научных организаций, а также финансовых институтов.