Sog‘liqni saqlash vazirligi xavfli infeksiya bo‘yicha ma’lumot berdi
JSSTning ma’lum qilishicha, hozirgacha dunyoning 11 davlatida salmonellyoz kasalligiga chalinish holatlari keskin oshib ketishi ayni shu shirinliklar bilan bog‘liq. Zararlangan shokolad mahsulotlari kamida 113 mamlakatga tarqatilgani aytilmoqda.
Ayni paytga qadar salmonellyoz bilan bog‘liq 151 holatdan 150 tasi Yevropada ro‘yxatga olingan bo‘lsa, qolgan biri AQShda kuzatilgan. Shu sababli ana shu va boshqa hududlarda «Kinder Surprise», «Kinder Mini Eggs», «Kinder Surprise Maxi» va «Kinder Schoko-Bons» nomli mahsulotlar do‘konlardan qaytarib olinyapti.
Mutaxassislar izohiga ko‘ra, salmonellyoz insonning oshqozon-ichak traktiga zarar yetkazuvchi bakteriyalardir. Ushbu infeksiya ko‘p hollarda bemorlarda yengil alomatlar bilan kechsa, ba’zi turlari odamlarda o‘tkir kasalliklarni keltirib chiqarishi mumkin.
Umumiy simptomlar orasida diareya, isitma, qorin og‘rig‘i va ko‘ngil aynishi ko‘p kuzatiladi. Kasallikka aniq tashxis qo‘yish uchun mikrobiologik va bakteriologik tahlillar zarur.
Xo‘sh, bu borada O‘zbekistonda vaziyat qanday?
Hozirgacha mamlakatimizda shokolad orqali salmonellyoz infeksiyasini yuqtirish holatlari qayd etilgani yo‘q, deyiladi Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotida.
Shunga qaramay, ehtiyot choralari kuchaytirilib, yurtimizga kirib kelayotgan va savdoga chiqarilayotgan barcha shirinliklar qatori, «Kinder» savdo belgisi ostidagi mahsulotlarning xavfsizligi ham nazoratdan o‘tkazilyapti.

Минздрав Узбекистана усилил контроль за продукцией Kinder из-за вспышки сальмонеллы
Министерство здравоохранения Узбекистана сообщил об усилении контроля за безопасностью продукции под брендом Kinder, а также других сладостей, поступающих в Узбекистан и реализуемых на территории страны.
В последнее время в некоторых странах мира с прилавков снимают шоколадную продукцию бельгийского производства под торговой маркой Kinder.
По данным Всемирной организации здравоохранения, в 11 странах мира наблюдался резкий рост заболеваемости сальмонеллезом из-за этих сладостей. Зараженные шоколадные продукты были распространены как минимум в 113 странах.
В частности, 151 случай был зарегистрирован в Европе, а остальные случаи заражения наблюдались в США. В связи с этим, в магазинах некоторых стран изымается продукция под маркой Kinder Surprise, Kinder Mini Eggs, Kinder Surprise Maxi и Kinder Schoko-Bons.
В Министерстве отметили, что до настоящего времени в Узбекистане не было зарегистрировано ни одного случая заражения сальмонеллезом через шоколад.
По мнению специалистов, сальмонеллез – это бактерия, поражающая желудочно-кишечный тракт человека. Хотя эта инфекция часто сопровождается легкими симптомами у пациентов, некоторые ее типы могут вызывать острое заболевание у людей.
Общие симптомы включают диарею, лихорадку, боль в животе и тошноту. Для установления точного диагноза заболевания необходимы микробиологический и бактериологический анализы.