Toqayev Shavkat Mirziyoyevni referendumning muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi
Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston yetakchisi Qasim-Jomart Toqayev o‘rtasida bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari va yirik kooperatsiya loyihalarining borishi muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Qozog‘iston prezidenti O‘zbekiston Konstitutsiyasiga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha referendum muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabriklagan.
Shavkat Mirziyoyev, o‘z navbatida, Qozog‘iston yetakchisi va qardosh xalqini davlat bayrami – Birdamlik kuni bilan samimiy tabrikladi.
Muloqot chog‘ida davlat rahbarlarining qarorlarini o‘z navbatida amalga oshirish, eng avvalo, ustuvor tarmoqlardagi kooperatsiya dasturlarini tayyorlash va bajarish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shu munosabat bilan hukumatlarga shu hafta Toshkent shahrida o‘tadigan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi davomida qo‘shma loyihalarni jadallashtirish yuzasidan chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.

Главы Узбекистана и Казахстана обсудили предстоящее заседание Межправкомиссии
Вопросы реализации договоренностей на высшем уровне и ход продвижения крупных проектов кооперации были обсуждены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым, состоявшегося 1 мая.
В начале беседы Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев искренне поздравил с успешным проведением референдума по внесению изменений в Конституцию Республики Узбекистан, прошедшего 30 апреля этого года.
В свою очередь, глава нашего государства тепло поздравил лидера и братский народ Казахстана с государственным праздником – Днем единства.
В ходе разговора важное внимание было уделено вопросам своевременной реализации решений глав государств, прежде всего подготовки и выполнения программ кооперации в приоритетных отраслях.
В этой связи правительствам поручено принять меры по ускорению совместных проектов в ходе предстоящего заседания Межправительственной комиссии, которое состоится на этой неделе в городе Ташкенте.