Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston xalqini tabrikladi
Qozog‘iston poytaxtidagi Mustaqillik saroyida bugun, 6-iyul kuni Ostona shahrining 20 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning taklifiga binoan ushbu tadbirda ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari ushbu tarixiy sana bilan Qozog‘iston xalqi va Prezident Nursulton Nazarboyevni samimiy tabrikladi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
— Ostona shahri yangi, mustaqil va izchil rivojlanayotgan Qozog‘istonning yorqin timsolidir. Uning qiyofasida qozoq xalqining boy madaniyati va an’analari, zamonaviy arxitektura yutuqlari mujassam. Bu shahar yirik iqtisodiy va moliyaviy markaz, xalqaro forum va uchrashuvlar uchun qulay maydon hamdir, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ostona tarixida mamlakatimiz uchun ham e’tiborga molik jihatlar ko‘p. O‘zbekiston Prezidentlari, parlament va hukumat delegatsiyalari bu yerda bir necha bor bo‘lgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 22-23-mart kunlari Ostonaga davlat tashrifi bilan kelgan edi. Davlatimiz rahbari ushbu shaharda o‘tkazilgan Shanxay hamkorlik tashkiloti va Islom hamkorlik tashkiloti sammitlarida ham ishtirok etdi.
Shavkat Mirziyoyev 2017-noyabrda Samarqandda o‘tgan «Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo‘lidagi hamkorlik» mavzusidagi xalqaro konferensiyada mintaqa mamlakatlari rahbarlarining uchrashuvini tashkil etish tashabbusini ilgari surgan edi. Rasmiy Ostona bu taklifni birinchilardan bo‘lib qo‘llab-quvvatladi. Joriy yil 15-mart kuni Ostona shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ostona shahrining 20 yillik tadbirlari yana bir samimiy muloqot maydoni bo‘ldi. Yubileyda Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon ham qatnashdi.
Ma’lumot uchun, 1994-yil 6-iyulda Qozog‘iston Oliy Kengashi mamlakat poytaxtini Olmaotadan Oqmolaga ko‘chirish to‘g‘risida qaror qabul qilgan. 1997 yil 10 dekabrda Prezident Nursulton Nazarboyevning farmoniga muvofiq Oqmola shahri Qozog‘iston Respublikasining poytaxti deb rasman e’lon qilingan. 1998-yil 6-may kuni Oqmola shahrining nomi Ostona deb o‘zgartirilgan. 2008 yili qabul qilingan qonunga muvofiq «6 iyul – Poytaxt kuni» davlat bayrami etib belgilangan.
O‘tgan davrda shahar hududi ancha kengayib, zamonaviy binolar barpo etildi. Ostona mamlakatning nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy markaziga aylandi.
Bu yerda mintaqaviy va xalqaro miqyosdagi tadbirlar ham o‘tkazilgan. Jumladan, Qozog‘iston poytaxti 2011-yilgi qishki Osiyo o‘yinlari, 2017-yilgi xalqaro ixtisoslashgan ko‘rgazmaga mezbonlik qilgan.

Шавкат Мирзиёев поздравил народ Казахстана
Во дворце Независимости в столице Казахстана состоялось торжественное мероприятие, посвященное 20-летию города Астаны.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева принял участие в этом мероприятии.
Глава нашего государства искренне поздравил народ Казахстана и Президента Нурсултана Назарбаева с этой исторической датой. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Астана – это яркий символ нового, динамично развивающегося и независимого Казахстана. В Астане гармонично сочетаются современная архитектура, богатая культура и традиции народа Казахстана. Этот город является площадкой для проведения важных международных встреч, крупным экономическим и финансовым центром, сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, 6 июля 1994 года Верховный Совет Казахстана принял решение о переносе столицы страны из Алма-Аты в Акмолу. Согласно указу Президента Нурсултана Назарбаева от 10 декабря 1997 года город Акмола был официально объявлен столицей Республики Казахстан. 6 мая 1998 года Акмола была переименована в Астану. В соответствии с законом, принятом в 2008 году, установлен государственный праздник - День столицы, отмечаемый 6 июля.
За минувший период территория города значительно расширилась, были возведены современные здания. Астана превратилась не только в политический, но и экономический, социальный, культурный центр страны.
Здесь проводятся мероприятия регионального и международного уровня. Так, столица Казахстана принимала у себя зимние Азиатские игры 2011 года и международную специализированную выставку EXPO-2017. Астану несколько раз посещали Президенты Узбекистана, парламентские и правительственные делегации нашей страны.
Президент Шавкат Мирзиёев 22-23 марта 2017 года посетил с государственным визитом Астану. Также глава нашего государства принял участие в саммитах Шанхайской организации сотрудничества и Организации исламского сотрудничества, прошедших в этом городе.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся в ноябре 2017 года в Самарканде международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания» выдвинул инициативу об организации встречи глав государств региона. Одной из первых данную инициативу поддержала официальная Астана. 15 марта текущего года в Астане состоялась первая консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
Мероприятия по случаю 20-летия города Астаны стали еще одним поводом для искреннего обмена мнениями. В юбилее также приняли участие Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.