Шавкат Мирзиёев Қозоғистон халқини табриклади
Қозоғистон пойтахтидаги Мустақиллик саройида бугун, 6 июль куни Остона шаҳрининг 20 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг таклифига биноан ушбу тадбирда иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ушбу тарихий сана билан Қозоғистон халқи ва Президент Нурсултон Назарбоевни самимий табриклади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
— Остона шаҳри янги, мустақил ва изчил ривожланаётган Қозоғистоннинг ёрқин тимсолидир. Унинг қиёфасида қозоқ халқининг бой маданияти ва анъаналари, замонавий архитектура ютуқлари мужассам. Бу шаҳар йирик иқтисодий ва молиявий марказ, халқаро форум ва учрашувлар учун қулай майдон ҳамдир, — деди Шавкат Мирзиёев.
Остона тарихида мамлакатимиз учун ҳам эътиборга молик жиҳатлар кўп. Ўзбекистон Президентлари, парламент ва ҳукумат делегациялари бу ерда бир неча бор бўлган.
Президент Шавкат Мирзиёев 2017 йил 22-23 март кунлари Остонага давлат ташрифи билан келган эди. Давлатимиз раҳбари ушбу шаҳарда ўтказилган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва Ислом ҳамкорлик ташкилоти саммитларида ҳам иштирок этди.
Шавкат Мирзиёев 2017 ноябрда Самарқандда ўтган «Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик» мавзусидаги халқаро конференцияда минтақа мамлакатлари раҳбарларининг учрашувини ташкил этиш ташаббусини илгари сурган эди. Расмий Остона бу таклифни биринчилардан бўлиб қўллаб-қувватлади. Жорий йил 15 март куни Остона шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг биринчи маслаҳат учрашуви бўлиб ўтди.
Остона шаҳрининг 20 йиллик тадбирлари яна бир самимий мулоқот майдони бўлди. Юбилейда Қирғизистон Республикаси Президенти Сооронбай Жээнбеков, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ҳам қатнашди.
Маълумот учун, 1994 йил 6 июлда Қозоғистон Олий Кенгаши мамлакат пойтахтини Олмаотадан Оқмолага кўчириш тўғрисида қарор қабул қилган. 1997 йил 10 декабрда Президент Нурсултон Назарбоевнинг фармонига мувофиқ Оқмола шаҳри Қозоғистон Республикасининг пойтахти деб расман эълон қилинган. 1998 йил 6 май куни Оқмола шаҳрининг номи Остона деб ўзгартирилган. 2008 йили қабул қилинган қонунга мувофиқ «6 июль – Пойтахт куни» давлат байрами этиб белгиланган.
Ўтган даврда шаҳар ҳудуди анча кенгайиб, замонавий бинолар барпо этилди. Остона мамлакатнинг нафақат сиёсий, балки иқтисодий, ижтимоий, маданий марказига айланди.
Бу ерда минтақавий ва халқаро миқёсдаги тадбирлар ҳам ўтказилган. Жумладан, Қозоғистон пойтахти 2011 йилги қишки Осиё ўйинлари, 2017 йилги халқаро ихтисослашган кўргазмага мезбонлик қилган.

Шавкат Мирзиёев поздравил народ Казахстана
Во дворце Независимости в столице Казахстана состоялось торжественное мероприятие, посвященное 20-летию города Астаны.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева принял участие в этом мероприятии.
Глава нашего государства искренне поздравил народ Казахстана и Президента Нурсултана Назарбаева с этой исторической датой. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Астана – это яркий символ нового, динамично развивающегося и независимого Казахстана. В Астане гармонично сочетаются современная архитектура, богатая культура и традиции народа Казахстана. Этот город является площадкой для проведения важных международных встреч, крупным экономическим и финансовым центром, сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, 6 июля 1994 года Верховный Совет Казахстана принял решение о переносе столицы страны из Алма-Аты в Акмолу. Согласно указу Президента Нурсултана Назарбаева от 10 декабря 1997 года город Акмола был официально объявлен столицей Республики Казахстан. 6 мая 1998 года Акмола была переименована в Астану. В соответствии с законом, принятом в 2008 году, установлен государственный праздник - День столицы, отмечаемый 6 июля.
За минувший период территория города значительно расширилась, были возведены современные здания. Астана превратилась не только в политический, но и экономический, социальный, культурный центр страны.
Здесь проводятся мероприятия регионального и международного уровня. Так, столица Казахстана принимала у себя зимние Азиатские игры 2011 года и международную специализированную выставку EXPO-2017. Астану несколько раз посещали Президенты Узбекистана, парламентские и правительственные делегации нашей страны.
Президент Шавкат Мирзиёев 22-23 марта 2017 года посетил с государственным визитом Астану. Также глава нашего государства принял участие в саммитах Шанхайской организации сотрудничества и Организации исламского сотрудничества, прошедших в этом городе.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся в ноябре 2017 года в Самарканде международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания» выдвинул инициативу об организации встречи глав государств региона. Одной из первых данную инициативу поддержала официальная Астана. 15 марта текущего года в Астане состоялась первая консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
Мероприятия по случаю 20-летия города Астаны стали еще одним поводом для искреннего обмена мнениями. В юбилее также приняли участие Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.