Sherzod Shermatov  «EPAM Systems» kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashdi
21-dekabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov «EPAM Systems» ofisida kompaniya rahbariyati bilan uchrashdi.
Vazir «EPAM Systems» faoliyati bilan yaqindan tanishdi. O‘zaro muloqotda ushbu kompaniya faoliyatini yanada rivojlantirish, xususan, IT-Park rezidentlari uchun osonlashtirilgan vizalarni taqdim etish, yirik axborot texnologiyalari ishtirokida sohaning muhim tadbiri (IT Global MeetUp)ni tashkillashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
«EPAM Systems» — IT-Park rezidenti hisoblanadi, kompaniya o‘zi uchun kerakli mutaxassislarni tayyorlash ishlarini ham amalga oshirmoqda. Kompaniya axborot texnologiyalari mutaxassislarini tayyorlashga ixtisoslashtirilgan mahalliy o‘quv muassasalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Xususan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Toshkent shahridagi Amiti universitetida «EPAM» laboratoriyalari tashkil etildi. 2021-yilda kompaniya ishtirokida 100 ga yaqin IT-mutaxassislar tayyorlandi.
Ma’lumot uchun: «EPAM Systems» — dasturiy ta’minot ishlab chiqish va IT-sohada konsalting xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha jahondagi eng yirik kompaniyalardan biri. Kompaniya 30 dan ziyod mamlakatlarda faoliyat yuritmoqda. Kompaniya MDH davlatlarida o‘z vakolatxonalarini ochgan (Rossiya, Belarus, Ukraina, Qozog‘iston). Xodimlari soni 43 ming nafardan ortiq.
Kompaniyaning O‘zbekistondagi filiali 2019-yilda ochilgan bo‘lib, hozirda 300 nafardan ortiq mutaxassislar faoliyat yurityapti.

Шерзод Шерматов посетил компанию «ЕРАМ Systems»
21 декабря Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил компанию «ЕРАМ Systems» и встретился с её руководством. В ходе встречи прошло непосредственное знакомство с деятельностью «EPAM Systems».
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития деятельности компании в Узбекистане, в частности, вопросы предоставления упрощенных виз для резидентов IT-Парк, организации глобального IT-мероприятия  (IT Global MeetUp) с участием крупных IT-компаний.
Сегодня в республике осуществляются масштабные цифровые реформы, динамично развивается рынок IT-услуг. С учетом этого, весьма высок на квалифицированные IT-кадры.
Компания «EPAM Systems», будучи резидентом IT-Парк, сегодня ведет широкую работу по подготовке IT-специалистов в рамках своей деятельности.
С этой целью компания наладила тесное сотрудничество с рядом отечественных учебных заведений, специализирующихся на подготовке IT-специалистов.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, Университете Амити в Ташкенте созданы лаборатории «EPAM». В течение года при участии компании подготовлено около 100 IT-специалистов.
Для справки: «EPAM Systems» — одна из самых крупных компаний в мире в области производства программного обеспечения и консалтинга в IT-сфере. На сегодняшний момент компания осуществляет свою деятельность в более чем 30 странах. Компания открыла свои представительства в СНГ (Россия, Беларусь, Украина, Казахстан). Число сотрудников превышает 43 тысячи.