Tramp AQShda «tug‘ruq turizmi»ni taqiqladi
AQSh prezidenti Donald Tramp «tug‘ruq turizmi»ni cheklash va Amerika fuqaroligini himoya qilishga qaratilgan ikkita farmonni imzoladi.
Birinchi hujjatga ko‘ra, ayrim toifadagi xorijliklarning farzandlari tug‘ilgan joyiga ko‘ra avtomatik ravishda AQSh fuqaroligini ololmaydi.
Gap AQSh hukumati mamlakatga qarshi deb hisoblaydigan xorijliklar, xorijiy terrorchilik tashkilotlari a’zolari, shuningdek, chet davlatlar manfaatlarini ifoda etuvchi shaxslar haqida bormoqda.
Ikkinchi farmon bilan Davlat departamenti va Ichki xavfsizlik vazirligiga «tug‘ruq turizmi» amaliyotiga barham berish topshirildi. Endilikda farzandiga tug‘ilish orqali AQSh fuqaroligini olish maqsadida mamlakatga kelayotgan xorijliklarga kirishga ruxsat berilmaydi.
Oq uyda ta’kidlanishicha, AQSh fuqaroligi «bebaho va yuksak ne’mat» hisoblanadi. Yangi choralar uning ahamiyatini himoya qilish hamda immigratsiya tizimi suiiste’mol qilinishining oldini olishga qaratilgan.
Shuningdek, AQSh rasmiylari ayrim «tug‘ruq turizmi» sxemalari immigratsiya qoidalarini chetlab o‘tishga yordam beruvchi jinoiy guruhlar bilan bog‘liq ekanini qayd etdi.

Трамп запретил «родильный туризм» в США
Президент США Дональд Трамп подписал указ о прекращении практики «родильного туризма» в стране. Об этом сообщается на сайте Белого дома.
Речь идет о случаях, когда женщина приезжает в США, чтобы родить ребенка и оформить для него американское гражданство.
В еще одном указе Трамп перечислил некоторые категории детей иностранцев, которые не имеют права на гражданство по праву рождения «в соответствии с историческими исключениями из этого правила, признанными Верховным судом». 30 июня Верховный суд вынес решение, что конституция распространяет привилегию гражданства на детей, рожденных от родителей в США, «к которым не применяются никакие экстерриториальные фикции».
С 3 августа США начали взимать залог при подаче заявлений на туристические и бизнес-визы до $20 000 с граждан других стран, нарушающих сроки пребывания в Соединенных Штатах. Согласно документу госдепа, залог служит гарантией соблюдения статуса неиммигранта иностранным гражданином.