Дунёдаги энг кекса президент ғойиб бўлди
Дунёдаги энг кекса амалдаги давлат раҳбари — Камерун президенти Пол Бия мамлакатдан чиқиб кетганига икки ой бўлди. Шундан бери дараги йўқ, бу эса президентнинг соғлиғи ҳақида турли саволларни келтириб чиқармоқда, деб ёзмоқда ABC News.
93 ёшли Бия 1982 йилдан бери Камерунга раҳбарлик қилиб келади. У 7 июн куни мамлакатни тарк этган. Ўшанда президент маъмурияти давлат раҳбари Европага «қисқа муддатли шахсий ташриф» билан йўл олганини маълум қилган.
Бироқ Биянинг сафари кутилганидан анча узоққа чўзилди. Натижада унинг хорижда бўлиш муддати президентлик давридаги энг узоқ сафарларидан бирига айланди.
ABC News ёзишича, Биянинг соғлиғи бир неча йилдан бери жамоатчилик эътиборида бўлиб келмоқда. Президент Франция ва Швейцарияда узоқ вақт қолиб кетиши билан ҳам танилган.
Шу билан бирга, Камерунда давлат бошқарувининг айрим вазифаларини амалда Биянинг партияси ва оиласига яқин шахслар бажариб келаётгани айтилмоқда.

Самый старый президент в мире пропал
Президент Камеруна Поль Бия, самый пожилой действующий глава государства в мире, уже два месяца находится за пределами страны, что вызвало вопросы относительно состояния его здоровья. Об этом пишет ABC News.
93-летний Бия, возглавляющий Камерун с 1982 года, покинул страну 7 июня. Тогда в его офисе заявили, что президент отправился в Европу на «короткое частное пребывание». Однако поездка затянулась, став одним из самых длительных зарубежных отсутствий главы государства.
Как сообщает издание, состояние здоровья Бии уже много лет является предметом спекуляций. Президент регулярно проводит длительное время в Европе, в частности во Франции и Швейцарии, в то время как часть управленческих функций в Камеруне фактически выполняют представители его партии и члены семьи.
Конституция Камеруна не запрещает президенту покидать страну на длительное время. В то же время должность вице-президента в стране отсутствует.