1 январдан «фара»ларни ёқиб юриш қоидаси яна кучга киради
Ҳукуматнинг 09.04.2019 даги 292-сон қарори билан «Йўл ҳаракати қоидалари»га куннинг ёруғ вақтида барча автомототранспорт воситалари яқинни ёритувчи чироқларини ёки кундузги сигнал чироқларини ёқиб ҳаракатланиши шартлигига оид қоида (138-банд) киритилгани ёдингизда бўлса керак, деб эслатмоқда «Xushnudbek.uz».
Кейинроқ, жамоатчиликнинг эътирозларидан сўнг, Ҳукумат қарори билан мазкур қоиданинг амал қилиши 2021 йил 1 январга қадар кечиктирилган эди.
Шундай қилиб, 1 январдан бошлаб, куннинг ёруғ вақтида ҳам яқинни ёритувчи чироқларини ёки кундузги сигнал чироқларини ёқиб ҳаракатланмаган ҳайдовчилар МЖтКнинг 128-моддаси тартибида маъмурий жавобгарликка тортилади.
Биринчи марта содир этилганда 111 500 сўм, бир йил ичида такрор содир этилса 223 минг сўм ва 3-марта содир этилса 669 минг сўм жарима солинади.
Агар 1 йил ичида 3 мартадан кўп содир этилса 892 минг сўм жарима ёки транспорт воситасини бошқариш ҳуқуқидан 6 ой муддатга маҳрум этишга сабаб бўлиши мумкин.

В Узбекистане с 1 января будет обязательным правило включения фар днем
Согласно постановлению правительства № 292 от 9 апреля 2019 года в «Правила дорожного движения» было внедрено положение (пункт 138) о том, что на всех движущихся автомототранспортных средствах должен быть включен ближний свет фар или дневные ходовые огни в светлое время суток.
Затем, из-за возражений общественности, данное правило была отложена до 1 января 2021 года по решению правительства, напоминает блогер и юрист Хушнудбек Худойбердиев.
Таким образом, с 1 января водители, не включившие фары или ходовые огни в дневное время суток, будут привлечены к административной ответственности по статье 128 Кодекса об административной ответственности.
За первое правонарушение штраф составляет 111 500 сумов, за второе правонарушение в течение года — 223 тысячи сумов и третье правонарушение — 669 тысяч сумов.
В случае совершения более трех нарушений в течение года, штраф будет в размере 892 тысяч сумов либо водитель будет лишен права управления транспортом на срок до 6 месяцев.