Ички ишлар вазири Қаршидаги даҳшатли қотилликка нима сабаб бўлганини айтди
Маълумки, бугун Қарши шаҳрида спорт устаси Элбек Раҳимовнинг ўлими юзасидан матбуот анжумани ўтказилмоқда.
Унда қатнашаётган Ички ишлар вазири Пўлат Бобожоновнинг маълум қилишича, ички ишлар ходимларига 102 орқали жиноят ҳақида хабар соат 9:49 да келиб тушган. Ходимлар воқеа юз берган жойга хабар тушгандан сўнг, 21 дақиқа ўтиб, соат 10:10 да етиб борган ва иш бошлаган. Шунингдек, тергов гуруҳи ҳам етиб борган.
Қайд этилишича, жиноят ташкилотчиси экани айтилаётган З. Б. 18 август куни Чироқчи туманидаги яшириниб ётган жойидан соат 17:05 да топилган. Унинг отаси ўз укасининг хотинини ўлдириб, ҳозир қамоқда ўтирибди.
«Бу икки гуруҳ ўртасидаги жанжал мусобақадаги келишмовчиликдан бошланган. Бирининг укаси, яна бирининг шогирди баҳслашган. Бири ютган, бири ютқазган. Шундан келишмовчилик бошланган, лекин ҳеч кимга хабар берилмаган»,— дейди ички ишлар вазири.

Глава МВД рассказал о причине и организаторах убийства спортсмена Элбека Рахимова
Сегодня, 19 августа, состоялась пресс-конференция по делу об убийстве мастера спорта Элбека Рахимова, в которой приняли участие председатель Верховного суда Козим Камилов, генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев и глава МВД Пулат Бобожонов.
По данным главы МВД, организатор убийства мастера спорта Элбека Рахимова З. Б. был задержан 18 августа в 17:05 в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области. Как стало известно, все участники убийства были задержаны в одном месте.
Отмечается, что двое участников убийства являются несовершеннолетними. Все участники были из «проблемных» семей. В частности, отец организатора убийства З. Б. в свое время убил жену своего младшего брата. Сейчас он сидит в тюрьме.
По словам Бобожонова, причиной убийства стал конфликт между участниками инцидента, возникший еще в прошлом году из-за соревнования.
Кроме того, генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев сообщил, что на месте преступления была найдена пуля пневматического пистолета, а в машине подозреваемого – пистолет.