Сурхондарёда археология ёдгорлиги барбод қилинди
Денов тумани фермер хўжаликларига ер участкаларини бериш масалаларини кўриб чиқувчи комиссия томонидан «Қорахон» маҳалласида жойлашган I-ХII асрларга оид  «Марказтепа» археология ёдгорлиги (0,21 га) қонунчилик талабларига зид равишда боғдорчилик учун фуқаро М.А.га берилгани аниқланди.
Оқибатда, фуқаро М.А. томонидан ушбу тарихий ёдгорликнинг 630м3 ҳажмдаги ҳудуди бузиб ташланиб, объектга жуда кўп миқдорда — 13 млрд. сўм зарар етказилган.
Текшириш натижасига кўра, тегишли мансабдор шахслар ва бошқаларга нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Мазкур жиноий қилмишлар қонунчиликка киритилган ўзгартиришларга асосан оғир жиноятлар тоифасига ўтказилган ва айбдор шахсларга 7 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси қўлланилади.

В Сурхандарье фермер нанес ущерб археологическому памятнику на 13 млрд сумов
В Денауском районе Сурхандарьинской области гражданин нанес огромный ущерб археологическому памятнику, сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Как уточняется, гражданину М. А. вопреки требованиям законодательства передали археологический памятник I-XII веков «Марказтепа» (0,21 га), расположенный в махалле «Корахон». Мужчина якобы должен был заняться садоводством.
Предприниматель уничтожил часть археологического памятника площадью 630 м3. Нанесенный ущерб оценили в 13 млрд сумов.
В отношении виновных лиц возбудили уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведется следствие.