Энди кам таъминланган оилаларга болалар нафақаси ва моддий ёрдам тайинлашга онлайн ариза бериш мумкин.
My.gov.uz орқали кўрсатиладиган ушбу қулайликдан кам таминланган, жумладан, оиласида 18 ёшгача фарзанди бор ижтимоий нафақа олиш истагида бўлган талабгорлар фойдаланиши мумкин.
Болалар нафақаси 12 ой (бола 18 ёшга тўлгангача), моддий ёрдам 6 ой муддатга тўланади.
Болалар нафақаси ва моддий ёрдам миқдорлари қонунчилик ҳужжатлари билан белгиланган.
Талабгорлар ушбу хизматдан фойдаланиш учун:
- my.gov.uz да рўйхатдан ўтиши;
- тегишли хизматни танлаши;
- ундаги сўровномани тўлдириши ва юбориши керак.
Хизматдан фойдаланиш бепул.
Ариза «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими томонидан ўрганилади.
Бунда ариза берувчи оиласининг ҳар бир аъзосига тўғри келадиган даромад миқдори аниқланади ва белгиланган мезонларга мослиги солиштирилади.
Шундан сўнг ижтимоий нафақани тайинлаш ёки тайинлашни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилинади. Ва ариза жавоби my.gov.uz орқали юборилади.
Мазкур хизмат Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан кўрсатилади.

Теперь в Узбекистане можно подать заявку на детское пособие на сайте госуслуг
Теперь в Узбекистане доступна возможность онлайн-подачи заявок на получение детского пособия и финансовой поддержки через ЕПИГУ.
Это нововведение будет полезно для семей с низким достатком, включая те, в которых есть дети до 18 лет. Детское пособие будет выплачиваться до достижения ребенком 18 лет, а материальная поддержка будет предоставляться в течение 6 месяцев.
Для подачи заявки необходимо зарегистрироваться на сайте, выбрать соответствующую услугу и заполнить форму. Эта услуга предоставляется бесплатно Национальным Агентством соцзащиты при президенте. Заявки обрабатываются системой "Единый реестр социальной защиты".
При этом производится анализ доходов каждого члена семьи заявителя и их соответствие установленным критериям. После этого принимается решение о назначении или отказе в назначении социального пособия. Ответ на заявку будет получен через сайт.