Huawei kompaniyasi Digital Leadership Forumida raqamli transformatsiya va BPO xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha tajribasi bilan o‘rtoqlashdi
7 iyul kuni O‘zbekistonda Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan o‘tkazilayotgan va dunyoning turli burchaklaridan 300 dan ortiq IT-kompaniyalar, xorijiy tashkilotlar va tadbirkorlarni birlashtirgan, O‘zbekistonning raqamli transformatsiya sohasidagi yutuqlari, raqamli texnologiyalarni yanada rivojlantirish imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida Digital Leadership Forum boshlandi.
Mamlakatda IT va raqamli xizmatlarning xorijga potensial eksportini kengaytirish uchun shart-sharoitlar yaratildi. 24 yil davomida O‘zbekiston raqamli hamjamiyatining faol ishtirokchisi bo‘lgan Huawei kompaniyasi forumning panel sessiyalarida ishtirok etdi.
Tadbirda marketing va texnologik yechimlarni ishlab chiqish bo‘yicha beshta hududiy resurs markazlaridan biri (Marketing and Solution Sharing Center, MSSC) rahbari Yemi Vang xonim ichki BPO xizmatlarini taqdim yetish uchun ochiq bo‘lgan O‘zbekistondagi MSSC markazi faoliyati bilan tanishtirdi. Markazning asosiy vazifalari – raqamli marketingni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish, marketing tadbirlari, tarmoqni rejalashtirish va loyihalash, maslahat va tadqiqotlar, shartnomalar ishlab chiqish, AKT yechimlarini ishlab chiqish, tenderlarda ishtirok etishni qo‘llab-quvvatlashdan iborat. Mintaqaviy resurs markazi O‘zbekistondagi vakolatxonasi negizida AKT infratuzilmasini mustahkamlash, raqamli transformatsiyani amalga oshirish uchun chet ellik mutaxassislar va mahalliy iste’dodlarni jalb yetgan holda O‘zbekiston vakolatxonasi negizida Markaziy Osiyo, Yaqin Sharq va Yevropa mintaqalarida AKTni rivojlantirishga har tomonlama masofaviy yordam ko‘rsatadi.
“Raqamli O‘zbekiston 2030” strategiyasining bir qismi sifatida raqamli hukumat tizimlarini joriy yetish mavzusidagi panel sessiyasida Huawei Global Carrier bo‘limi prezidenti maslahatchisi janob Pol Skanlan ishtirok etdi. Ma’ruzachi so‘z davomida O‘zbekistonda so‘nggi yillarda raqamli transformatsiyani amalga oshirish bo‘yicha erishilgan yutuqlarni qayd etdi va kompaniyaning mamlakatimizda AKT sohasini yanada texnologik rivojlantirish bo‘yicha qarashlari bilan o‘rtoqlashdi.
“O‘zbekiston raqamli rivojlanish sohasida sezilarli yutuqlarga erishdi va raqamli iqtisodiyotni yanada rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratdi. “Raqamli O‘zbekiston 2030” strategiyasi tamoyillari va siyosati iste’dodlarni rivojlantirish, investitsiya muhitini yaxshilash va AKT infratuzilmasini mustahkamlash uchun imkoniyatlar yaratdi. O‘zbekistonda 24 yillik tajribaga ega Huawei kompaniyasi o‘zining mamlakatdagi keyingi rivojlanishini 5G, bulutli hisoblash va sun’iy intellekt kabi yangi avlod raqamli texnologiyalarni innovatsion integratsiya orqali ko‘rmoqda. Biz davlat sektori, aloqa operatorlari, korxonalar, mahalliy va global hamkorlar bilan turli sohalarning aqlli raqamli transformatsiyasini jadallashtirish, foydalanuvchi tajribasini yaxshilash va jamiyat uchun katta qiymat yaratish maqsadida yaqin hamkorlikni mustahkamlash tarafdorimiz”, dedi Pol Skanlan.
O‘tgan yili O‘zbekistonda mobil va statsionar infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, yagona ma’lumotlar markazini ishga tushirish loyihasini amalga oshirish orqali davlat xizmatlarini raqamlashtirish hamda bulutli hisoblash va Big Data texnologiyalarini joriy etish borasida sezilarli yutuqlarga erishildi. Raqamli xizmatlarni yanada rivojlantirish va keng joriy yetish borasidagi yutuqlar va tendensiyalarni hisobga olgan holda, O‘zbekiston Respublikasi “Raqamli hukumat” loyihalarini boshqarish markazi Roland Berger xalqaro konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda Huawyei ko‘magida “Oq kitob”ni taqdim etdi.
O‘zbekistonda elektron hukumat va AKT infratuzilmasi. Hujjatda elektron hukumatni yanada rivojlantirish, eng yangi texnologiyalarni joriy yetish orqali infratuzilmani mustahkamlash, inson kapitali va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, raqamli davlat xizmatlarini takomillashtirish siyosati nuqtai nazaridan O‘zbekiston uchun dolzarb bo‘lgan ilg‘or jahon tajribasi belgilab berilgan.
1987 yilda tashkil etilgan Huawei kompaniyasi axborot-kommunikatsiya infratuzilmasi yechimlari va aqlli qurilmalarning yetakchi global provayderi hisoblanadi. Huawei kompaniyasi 170 dan ortiq mamlakat va mintaqalarda 207 000 xodim va ofislarga ega.

Компания Huawei поделилась опытом цифровой трансформации и развития BPO услуг на Digital Leadership Forum
7 июля в Узбекистане стартовал Digital Leadership Forum — мероприятие, проводимое Министерством цифровых технологий и объединившее более 300 IT компаний, иностранных организации и предпринимателей со всего мира с целью изучения достижений Узбекистана в цифровой трансформации, возможностей дальнейшего развития IT в стране и созданных условиях для расширения потенциала экспорта цифровых услуг зарубеж. Будучи активным участником цифрового сообщества Узбекистана на протяжении 24 лет, компания Huawei приняла участие в панельных сессиях форума.
На мероприятии руководитель одного из пяти региональных ресурсных центров по маркетингу и проработке технологичных решений (Marketing and Solution Sharing Center, MSSC) г-жа Эми Ван представила работу MSSC центра в Узбекистане, открытого для оказания внутренних BPO услуг.
Основными функциями центра являются: предоставление услуг по поддержке цифрового маркетинга, маркетинговых мероприятий, сетевому планированию и проектированию, консультации и исследованию, проработке контрактов, разработке решений в области ИКТ, поддержке участия в тендерных торгах.
Региональный ресурсный центр объединяет специалистов различных направлений для укрепления ИКТ-инфраструктуры, реализации цифровой трансформации и обеспечения всесторонней дистанционной поддержки развития ИКТ в регионах Центральной Азии, Ближнего Востока и Европы на базе узбекского офиса с привлечением зарубежных специалистов и местных талантов.
В панельной сессии на тему Внедрения систем цифрового правительства в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» принял участие Совестник Президента глобального подразделения по работе с операторами связи Huawei г-н Пол Скэнлан (Paul Scanlan). В ходе выступления спикер отметил достижения Узбекистана в реализации цифровой трансформации за последние годы и раскрыл видение компании на дальнейшее технологичное развитие ИКТ индустрии в стране.
«Узбекистан добился значительных успехов в цифровом развитии и заложил прочный фундамент для дальнейшего становления цифровой экономики. Принципы и политика стратегии «Цифровой Узбекистан 2030» создали возможности для развития талантов, улучшения инвестиционного климата и укрепления ИКТ-инфраструктуры. Компания Huawei, имеющая 24-летний опыт работы в Узбекистане, видит свое дальнейшее развитие в стране за счет инновационной интеграции цифровых технологий нового поколения, таких как 5G, облачные вычисления, Искусственный Интеллект. Мы привержены укреплению тесного сотрудничества с государственным сектором, операторами связи, предприятиями, локальными и глобальными партнерами для ускорения интеллектуальной цифровой трансформации различных отраслей, улучшения пользовательского опыта и создания больших ценностей для общества», – поделился Пол Скэнлан.
В прошлом году Узбекистан добился существенного прогресса в развитии мобильной и фиксированной инфраструктуры, а также цифровизации государственных услуг и развертывании облачных вычислений и технологий Больших данных за счет реализации проекта по запуску единого центра хранения и обработки данных. Учитывая прогресс и тенденции дальнейшего развития и широкого внедрения цифровых услуг, Центр управления проектами цифрового правительства Республики Узбекистан совместно с международной консалтинговой компанией Roland Berger при поддержке компании Huawei представили Белую Книгу по развитию электронного правительства и ИКТ-инфраструктуры Узбекистана. Документ определяет лучшие глобальные практики, актуальные для Узбекистана и в части политики дальнейшего развития электронного правительства, укрепления инфраструктуры за счет внедрения новейших технологий, развития человеческого капитала и цифровой экономики, совершенствования услуг цифрового правительства.
Для справки: компания Huawei основана в 1987 году и является ведущим мировым поставщиком информационно-коммуникационных инфраструктурных решений и интеллектуальных устройств. В Huawei работают 207 000 сотрудников, а офисы компании расположены в более чем 170 странах и регионах. Офис компании в Узбекистане был открыт в 1999 году. На данный момент в нем работают более 400 человек, из них 70% — местные сотрудники.