Markaziy bank aholini jiddiy ogohlantirdi
Hozirgi kunda firibgarlarning internet tarmog‘idan soxta telefon raqamlari orqali fuqarolarga qo‘ng‘iroq qilish holatlari kuzatilmoqda. Bunda firibgarlar Markaziy bank xodimi sifatida o‘zini tanishtirib, fuqarolarning ishonchiga kirishga urinmoqda.
MB matbuot xizmati ushbu holat yuzasidan fuqarolarni ogohlantirdi.
Bundan tashqari, firibgarlar Telegram ijtimoiy tarmog‘ida Markaziy bank nomidan ochilgan «Markaziy_Banki_uz» soxta kanalida fuqarolarga onlayn kreditlar taklif etib, ularning bank kartalariga oid ma’lumotlarini qo‘lga kiritish orqali bank kartasidagi pul mablag‘larini o‘zlashtirish holatlari kuzatilmoqda.
Markaziy bank bu kabi xabar va foydalanuvchiga O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining hech qanday aloqasi yo‘qligini ma’lum qilgan.
Markaziy bank fuqarolarga quyidagi ma’lumotlarni eslatib o‘tgan:
▪️Markaziy bank jismoniy shaxslarga kreditlar ajratmaydi va moliyaviy xizmatlar ko‘rsatish bilan shug‘ullanmasligini yodda tuting.
▪️Fuqarolardan ushbu xabarlarga e’tibor qaratmaslik va bank kartalari ma’lumotlarini uchinchi shaxslarga bermaslik, hech qanday havolaga kirmaslik so‘raladi.

Узбекистанцев предупредили о мошенниках, предлагающих кредиты от имени Центрального банка
Центральный банк Узбекистана предупредил жителей о мошенниках, которые звонят гражданам с поддельных номеров телефонов и представляются сотрудниками Центрального банка.
Также на фейковом Telegram-канале «Markaziy_Banki_uz» мошенники предлагают гражданам  онлайн кредиты, и таким образом присваивают средства, путем получения данных банковских карт.
Отмечается, что Центральный банк Республики Узбекистан не имеет никакого отношения к данным сообщениям и Telegram-каналу.
Также в регуляторе напомнили, что Центральный банк не выдает кредиты физическим лицам и не оказывает финансовых услуг.
Граждан просят не обращать внимания на данные сообщения и не передавать информацию о банковских картах третьим лицам, не переходить по каким-либо ссылкам.
В процессе использования социальных сетей рекомендуется использовать верифицированные страницы регулятора в сетях.