Prezident rivojlanishi ortda qolayotgan hududlar bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-fevral kuni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi ortda qolayotgan hududlar masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimiz iqtisodiyotini barqaror rivojlantirish, hududlar farovonligi va aholi hayot darajasini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar belgilangan.
Ularni samarali amalga oshirish maqsadida davlatimiz rahbarining farmonlariga muvofiq, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tashkil etildi. Hududlar va tarmoqlarni kompleks rivojlantirish, ishlab chiqarish kuchlarini mutanosib joylashtirish Iqtisodiyot va sanoat vazirligining, tarmoq va hududiy investitsiya dasturlari ishlab chiqilishi hamda amalga oshirilishini ta’minlash, korxona va tashkilotlarning eksport faoliyatini muvofiqlashtirish Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining asosiy vazifalari etib belgilandi.
Endi mazkur vazirliklar o‘zaro muvofiq ishlab, bozor talablari asosida mavjud imkoniyatlarni to‘liq ishga solish, hududlar va tarmoqlarni jadal rivojlantirish choralarini ko‘radi.
Bugungi kunda yalpi ichki mahsulotda sanoatning ulushini oshirishga alohida e’tibor qaratilib, bu borada qator loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Davlatimiz rahbari aksariyat loyihalar infratuzilma qulay bo‘lgan tumanlarga joylashtirilib, boshqa hududlar e’tibordan chetda qolmasligi kerakligini ta’kidladi.
Yurtimizda o‘ttiz ikkita tumanda sanoatning ulushi viloyat ko‘rsatkichining 3 foiziga ham yetmasligi tanqid qilindi. Ushbu tumanlarning geografik joylashuvi, xomashyo bazasi, mehnat resurslaridan keng foydalanish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Investitsiya va tashqi savdo vazirligi, Davlat geologiya qo‘mitasiga har bir tuman kesimida qazilma boyliklari zaxirasidan kelib chiqib, ularni sanoatlashtirish bo‘yicha investitsiya loyihalarini shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
266 ming gektar yerning unumdorligi pasayib, foydalanishdan chiqib ketgani qayd etildi. Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligiga bu joylarda suv tejaydigan texnologiyalarni joriy etish hisobiga qishloq xo‘jaligini rivojlantirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
Qo‘shni davlatlar bilan chegaradosh tumanlarning logistika, eksport va servis salohiyatidan samarali foydalanish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.
Ijtimoiy-iqtisodiy holati nisbatan orqada bo‘lgan tumanlarda kooperatsiya asosida kichik sanoat zonalari tashkil etib, ularda to‘qimachilik, ko‘nchilik, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash va saqlash bo‘yicha loyihalarni joylashtirish zarurligi ta’kidlandi. Mazkur tumanlarda ishlab chiqarish va transport infratuzilmalarini rivojlantirishga qaratilgan dastur qabul qilish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda ushbu vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha tashkiliy ishlar ham belgilab berildi.
Avvalo, Bosh vazir o‘rinbosarlari rahbarligidagi ishchi guruh joylarga chiqib, o‘ttiz ikkita tumanda har bir yo‘nalish bo‘yicha loyihalar ishlab chiqadi.
– Bu loyihalar aniq bo‘lishi: nechta korxona ishga tushadi, qancha infratuzilma quriladi, qancha aholi band bo‘ladi, degan hamma savollarga javob bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yana bir e’tiborli jihati, ushbu loyihalarni moliyalashtirish manbalari «Har bir oila – tadbirkor», «Yoshlar – kelajagimiz», «Obod qishloq», «Obod mahalla» kabi dasturlar bilan bog‘liq holda hal etiladi. Mazkur tumanlardagi kam ta’minlangan oilalarni o‘zini o‘zi band qilish bo‘yicha maqsadli dastur amalga oshiriladi.

Президент провел совещание по вопросам территорий, отстающих в развитии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 февраля провел совещание по вопросам территорий, отстающих в социально-экономическом развитии.
В нашей стране определены широкомасштабные меры по устойчивому развитию экономики, повышению благосостояния регионов и уровня жизни населения. Для их эффективной реализации указами главы государства созданы Министерство экономики и промышленности и Министерство инвестиций и внешней торговли. Основными задачами Министерства экономики и промышленности определены комплексное развитие регионов и отраслей, сбалансированное размещение производственных мощностей, а Министерства инвестиций и внешней торговли – обеспечение разработки и эффективной реализации отраслевых и региональных инвестиционных программ, координация экспортной деятельности предприятий и организаций.
Отныне эти министерства, работая скоординированно, будут принимать меры по полному задействованию имеющихся возможностей с учетом требований рынка и ускоренному развитию регионов и отраслей.
Сегодня уделяется особое внимание увеличению доли промышленности в валовом внутреннем продукте. Разрабатывается ряд проектов в этом направлении.
Глава государства, отметив, что большинство проектов размещается преимущественно в районах с благоприятной инфраструктурой, подчеркнул необходимость уделять должное внимание и другим территориям.
Подвергнут критике тот факт, что в 32 районах нашей страны доля промышленности не дотягивает и до 3 процентов от областного показателя. Указано на наличие возможностей для широкого использования географического положения, сырьевой базы, трудовых ресурсов этих районов.
Министерствам экономики и промышленности, инвестиций и внешней торговли, Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам поручено сформировать инвестиционные проекты по индустриализации указанных районов исходя из запасов полезных ископаемых.
Отмечалась, что 266 тысяч гектаров земель деградировали и выведены из оборота. Министерствам сельского хозяйства, водного хозяйства поручено разработать программу по развитию сельского хозяйства на этих землях за счет внедрения водосберегающих технологий.
Даны указания по эффективному использованию логистического, экспортного и сервисного потенциала районов, граничащих с соседними странами.
Отмечалась необходимость организации в районах, отстающих в социально-экономическом развитии, малых промышленных зон на основе кооперации и реализации в них проектов по текстильному, дубильному производству, переработке и хранению плодоовощной продукции. Поручено принять программу, направленную на развитие производственной и транспортной инфраструктуры в указанных районах.
На совещании определены также организационные меры по выполнению поставленных задач.
Прежде всего, рабочие группы во главе с заместителями Премьер-министра должны будут выехать на места и разработать проекты по всем 32 районам.
- Эти проекты должны быть конкретными, содержать ответы на все вопросы: сколько предприятий будет введено в строй, сколько объектов инфраструктуры будет построено, сколько налогов поступит, сколько человек получат работу, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Примечательно, что вопросы финансирования данных проектов будут решаться в увязке с программами «Каждая семья - предприниматель», «Молодежь – наше будущее», «Обод кишлок», «Обод махалла». Будет реализована адресная программа обеспечения самозанятости малообеспеченных семей, проживающих в указанных районах.