2025-yil 29-aprelda BMTning Nyu-Yorkdagi bosh qarorgohida BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan 29 aprelni Xalqaro zilzila qurbonlarini xotirlash kuni deb e’lon qilish to‘g‘risidagi rezolyusiyani bir ovozdan qabul qildi.
Hujjatga dunyoning barcha mintaqalaridan 80 dan ortiq davlat hammualliflik qilgan.
Rezolyusiya O‘zbekiston Prezidentining zilzila qurbonlariga hurmat ko‘rsatish va bu borada xalqaro hamkorlik zarurligini eslatish maqsadida xotira va birdamlik kunini ta’sis etish to‘g‘risidagi tashabbusiga asoslangan.
2023-yil 16-mart kuni bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkilotining navbatdan tashqari sammitida davlat rahbari tomonidan favqulodda vaziyatlar bo‘yicha ixtisoslashgan xalqaro tuzilmalar bilan amaliy hamkorlikni kuchaytirish zarurligiga alohida e’tibor qaratilgandi.
Xalqaro zilzila qurbonlarini xotirlash kuni ilk bor 2026-yil 29-aprel kuni nishonlanadi. Bu sana 1966yilda Toshkent shahrida sodir bo‘lgan vayronkor zilzilaning 60 yilligi munosabati bilan belgilandi.
Zilzilalar eng halokatli tabiiy ofatlardan biridir. Ular barcha tabiiy ofatlar orasida nisbatan kichik ulushni tashkil etishiga qaramay, ko‘pincha eng fojiali oqibatlarga olib keladi.
Rezolyusiya BMTGA a’zo davlatlar, BMT tizimidagi muassasalar va boshqa xalqaro tashkilotlarni Xalqaro kunni nishonlashga, xususan, aholini xabardorligini oshirish, favqulodda vaziyatlarga chidamlilik va tayyorgarlikni kuchaytirishga qaratilgan axborot-targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazish orqali ko‘maklashishga chaqiradi.
Hujjatning qabul qilinishi jahon hamjamiyati tomonidan yuqori baholandi. Dunyoning turli burchaklarida zilzilalar tez-tez sodir bo‘layotgan sharoitda ushbu tashabbusning dolzarbligi alohida ta’kidlanmoqda.

29 апреля 2025 года в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла резолюцию, инициированную Узбекистаном, о провозглашении 29 апреля Международным днем памяти жертв землетрясений.
Соавторами документа выступили свыше 80 государств, представляющих все регионы мира.
Резолюция основана на инициативе Президента Республики Узбекистан об учреждении дня памяти и солидарности в знак уважения к жертвам землетрясений и напоминания о необходимости международного взаимодействия в этой сфере.
Выступая на внеочередном саммите Организации тюркских государств 16 марта 2023 года, Глава нашего государства обратил отдельное внимание необходимости укрепления практического сотрудничества с международными структурами, специализирующимися на чрезвычайных ситуациях.
Международный день будет впервые отмечаться 29 апреля 2026 года - спустя 60 лет после разрушительного землетрясения, произошедшего в городе Ташкенте в 1966 году.
Землетрясения являются одними из самых разрушительных природных катастроф. Несмотря на то, что они составляют сравнительно небольшую долю среди всех стихийных бедствий, именно землетрясения нередко приводят к самым трагическим последствиям.
Резолюция призывает государства-члены ООН, учреждения системы ООН и другие международные организации содействовать проведению Международного дня, в том числе через информационные и просветительские мероприятия, направленные на повышение осведомленности, укрепление устойчивости и готовности к чрезвычайным ситуациям.
Принятие документа получило высокую оценку со стороны мирового сообщества. Отмечается её особая актуальность в условиях учащения разрушительных землетрясений в разных уголках мира.
Одобрение данной инициативы служит очередным подтверждением возрастающего авторитета Узбекистана на международной арене и его вклада в продвижение глобальных решений, отвечающих интересам всего человечества.