Ko‘p kvartirali uylar tekshiriladi
Prezident tomonidan «O‘zbekiston Respublikasining seysmik xavfsizligini ta’minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PF-144-son Farmon imzolandi.
Seysmologiya, inshootlarning seysmik mustahkamligini va seysmik xavfsizlikni ta’minlash sohalarida islohotlarning aniq manzilliligini ta’minlash, ko‘rsatilgan sohalarga raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini ta’minlash tizimini 2025-yilgacha takomillashtirish konsepsiyasi, shuningdek uning maqsadli ko‘rsatkichlari va indikatorlari tasdiqlandi. Konsepsiya quyidagilarni nazarda tutadi:
• zilzilalarning vujudga kelish mexanizmi va tabiatini tadqiq qilish mexanizmini takomillashtirish;
• hududlarni seysmik mikrohududlashtirish bo‘yicha onlayn-xaritalarni va turli darajadagi tektonik yer yoriqlarining o‘rta masshtabdagi xaritasini ishlab chiqish;
• yakka tartibdagi uy-joylarning zilzilabardoshligini ta’minlash bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish;
• bino va inshootlar hamda suv omborlari to‘g‘onlarining zilzilabardoshlik darajasini doimiy kosmik monitoring qilish tizimini joriy etish;
• avtomatlashtirilgan kompleks-prognostik stansiyalarni ko‘paytirish hisobiga respublika hududini to‘liq monitoring qilish imkoniyatini kengaytirish;
• milliy seysmik kuzatuvlar tarmog‘ining xalqaro seysmik kuzatuvlar global tizimiga kiritilgan stansiyalar bilan doimiy aloqalarini ta’minlash.
2022-yil 1-sentyabrdan boshlab respublikaning seysmik faol zonalarida yangi qurilishi rejalashtirilayotgan, xavflilik omili IV toifaga mansub bo‘lgan ob’yektlarga zilzilabardoshlik bo‘yicha xulosalar berish tartibi joriy etiladi.
Fanlar akademiyasi tomonidan respublikaning seysmik faol zonalarida joylashgan seysmik zaif ijtimoiy soha ob’yektlarining instrumental-texnik tekshiruvdan o‘tkazish ro‘yxati shakllantirib boriladi.
2022-yil 1-oktyabrdan boshlab respublika hududidagi ko‘p kvartirali uy-joylarni zilzilabardoshlik bo‘yicha xatlovdan o‘tkazish boshlanadi, u ekspluatatsiya muddatini o‘tab bo‘lgan seysmik zaif va avariya alomatlari aniqlangan ko‘p kvartirali uy-joylar o‘rnida bosqichma-bosqich yangi uy-joylar qurish bo‘yicha takliflarni mahalliy davlat hokimiyati organlariga kiritib borilishini nazarda tutadi.

В Узбекистане вместо аварийных многоэтажек начнут строить новые
Президент подписал Указ от 30 мая №УП-144 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности Республики Узбекистан».
Для обеспечения адресности реформ в сферах сейсмологии, сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности, широкого внедрения в указанные сферы цифровых технологий, подготовки высококвалифицированных кадров утверждена Концепция совершенствования системы обеспечения сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан до 2025 года, а также ее целевые показатели и индикаторы. Концепция предусматривает:
- совершенствование механизма исследований зарождения и природы землетрясений;
- разработку онлайн-карт сейсмического микрорайонирования территорий и среднемасштабной карты тектонических разломов земли разного уровня;
- принятие мер, необходимых для обеспечения сейсмостойкости индивидуального жилья;
- внедрение системы непрерывного космического мониторинга уровня сейсмостойкости зданий и сооружений, а также плотин и водохранилищ;
- расширение мониторинга территории республики за счет увеличения числа автоматизированных комплексно-прогностических станций;
- обеспечение непрерывной связи национальной сети сейсмического мониторинга со станциями, входящими в глобальную систему международных сейсмических наблюдений.
С 1 сентября 2022 года внедряется порядок выдачи заключений о сейсмостойкости объектов, по факторам опасности отнесенных к IV категории, строительство которых планируется в сейсмоактивных зонах республики.
Академия наук будет регулярно формировать перечень инструментально-технического обследования сейсмически уязвимых объектов социальной сферы, расположенных в сейсмоактивных зонах республики.
С 1 октября 2022 года начнут инвентаризацию сейсмостойкости многоквартирных жилых домов на территории республики, предусматривающую регулярное внесение в органы государственной власти на местах предложений о поэтапном строительстве новых домов вместо многоквартирных жилых домов с истекшим сроком эксплуатации и выявленными признаками сейсмической уязвимости и аварийности.
В 2022–2025 годах предусмотрено разработать цифровые карты сейсмического микрорайонирования Андижана, Ташкента, Гулистана, Нурафшана, Намангана, Ферганы, Самарканда, Джизака, Бухары, Навои, Карши, Термеза, Нукуса и Ургенча.