Shavkat Mirziyoyev zamonaviy tibbiyot markazi qurilishi bilan tanishdi
Shavkat Mirziyoyev Mirzo Ulug‘bek tumanidagi Respublika ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi qurilishini borib ko‘rdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Markaz o‘z nomi bilan ko‘p tarmoqli. Bu yerda jarrohlik, reanimatsiya, ko‘z mikroxirurgiyasi, umumiy terapiya, nefrologiya, pulmonologiya, gepatologiya, allergologiya, kardiologiya, qon-tomir jarrohligi, kardio-reanimatsiya, stomatologiya, gastroenterologiya, endokrinologiya va boshqa ixtisoslashtirilgan bo‘limlar bo‘ladi. Tibbiy xizmatlar xalqaro standartlar asosida kompleks tarzda ko‘rsatiladi.
— Bunday, hamma yo‘nalishni qamrab olgan klinikani boshqarish tajribasi bizda yo‘q. Shuning uchun bu yerni boshqarishni tajribali xorijlik menejerlarga berish, ularni hozirdan jalb etib, qurilish va jihozlash bo‘yicha takliflarini olish zarur, — dedi davlat rahbari.
Markazda 600 ta koyka bo‘ladi. Ambulator va statsionar tartibda 200 dan ortiq tibbiy xizmat yo‘lga qo‘yiladi. Yiliga 3000 dan ziyod, jumladan, aorta-koronar shuntlash, estetik-plastik xirurgiya, artroplastika, organ va to‘qimalarni ko‘chirib o‘tkazish kabi yuqori texnologik jarrohlik amaliyotlarini bajarish mumkin bo‘ladi.
Prezident Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda quriladigan klinikalarni ushbu markaz bilan bog‘lash muhimligini ta’kidladi.
— Bemorlar uchun eng azoblisi — yo‘l. Uzoq hududlardagi kasallarga masofadan tashxis qo‘yish va davolashni tashkil etib, xalqimizni shu qiyinchilikdan xalos qilish kerak, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Markaz faoliyatini tashkil etishda xalqaro aloqalarga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Germaniya, Turkiya, Janubiy Koreya, Rossiya kabi davlatlarning yetakchi klinikalari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilib, chet ellik shifokorlar ishga olinishi mo‘ljallangan.
Bu yerda 250 nafar shifokor, 500 nafar o‘rta tibbiyot xodimi ishlaydi. Malakali kadrlar tayyorlash maqsadida ta’lim–amaliyot–ilm-fan integratsiyasiga keng o‘rin beriladi.
Xalq tilida «eski ToshMI» deb yuritiladigan hududda qurilayotgan ushbu zamonaviy shifoxonani kelgusi yil dekabrda foydalanishga topshirish mo‘ljallangan.

Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством многопрофильного медицинского центра в Ташкенте
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства Республиканского многопрофильного медицинского центра в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента.
В этом крупном учреждении будут действовать отделения хирургии, реанимации, микрохирургии глаза, общей терапии, нефрологии, пульмонологии, гепатологии, аллергологии, кардиологии, сосудистой хирургии, кардиореанимации, стоматологии, гастроэнтерологии, эндокринологии и других специализированных направлений. Услуги будут предоставляться комплексно на основе международных стандартов.
— У нас нет опыта управления подобными клиниками, охватывающими все направления. Поэтому необходимо передать управление опытным зарубежным менеджерам, привлечь их уже на нынешнем этапе, получить их предложения по строительству и оснащению, - сказал глава государства.
Вместимость центра составит 600 коек. Будут оказываться более 200 видов амбулаторных и стационарных медицинских услуг. Ожидается, что специалисты центра будут выполнять свыше 3 тысяч высокотехнологичных операций, в том числе по аортокоронарному шунтированию, эстетико-пластической хирургии, артропластике, трансплантации органов и тканей.
Президент подчеркнул важность организации взаимодействия между этим центром и клиниками в регионах.
— Главное неудобство, которое испытывают пациенты, - это дорога. Необходимо организовать удаленную диагностику и лечение больных в отдаленных районах, чтобы у народа не было необходимости добираться издалека, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Особое внимание ворганизации деятельности центра уделяется международному сотрудничеству. Планируется наладить партнерство с ведущими клиниками таких стран, как Германия, Турция, Южная Корея, Россия, нанять иностранных специалистов.
В центре будут работать 250 врачей и 500 медсестер. В целях подготовки квалифицированных кадров большое внимание уделяется интеграции образования, практики и науки.
Современную клинику, возводимую на территории учреждения, известного в народе как «старый ТашМИ», намечено сдать в эксплуатацию в декабре будущего года.