O‘zbekiston prezidentining tegishli qaroriga ko‘ra, Alisher Shukrullayevich Boboyev Sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari etib tayinlandi.
Alisher Boboyev 1996-yilda Toshkent davlat tibbiyot institutini tamomlab, ushbu oliy o‘quv yurtining klinik ordinatura yo‘nalishida tahsil olgan.
Mehnat faoliyatini 1998-yilda Toshkent davlat tibbiyot institutida katta laborant sifatida boshlagan.
Turli yillarda Toshkent farmatsevtika instituti tibbiy biologik fanlar kafedrasi katta laboranti, Toshkent shahar Olmazor tumani ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasi, 1-sonli Respublika klinik shifoxonasi maslahat-diagnostika poliklinikasi hamda Respublika klinik shifoxonasi urologiya bo‘limi singari qator muassasalarda shifokor-urolog, Sog‘liqni saqlash vazirligi kotibiyatida bosh mutaxassis kabi lavozimlarda ishlagan.
II darajali «Salomatlik» ordeni bilan taqdirlangan. Alisher Boboyev tayinlovga qadar Qashqadaryo viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i sifatida faoliyat yuritib kelayotgan edi.

Согласно соответствующему постановлению Президента Узбекистана, Алишер Шукруллаевич Бобоев назначен первым заместителем министра здравоохранения.
Алишер Бобоев в 1996 году окончил Ташкентский государственный медицинский институт и продолжил обучение в клинической ординатуре этого вуза.
Трудовую деятельность он начал в 1998 году в Ташкентском государственном медицинском институте в должности старшего лаборанта.
В разные годы работал старшим лаборантом кафедры медицинских биологических наук Ташкентского фармацевтического института, врачом-урологом в многопрофильной центральной поликлинике Алмазарского района города Ташкента, в консультационно-диагностической поликлинике 1-й Республиканской клинической больницы, а также в урологическом отделении Республиканской клинической больницы. Занимал должность главного специалиста в секретариате Министерства здравоохранения.
Награждён орденом «Саломатлик» II степени. До назначения он работал руководителем управления здравоохранения Кашкадарьинской области.