Sog‘liqni saqlash vazirligi tush vaqtida ko‘chaga chiqmaslikni tavsiya qildi
Yoz faslida havo harorati keskin ko‘tarilib, inson salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shunday vaziyatlarda insonlar salqin joyda hordiq chiqarishadi, oftob urmasligi uchun turli usullarni qo‘llay boshlashadi. Xo‘sh, issiq harorat ta’siridan qanday saqlanishimiz, bu mavsumda qanday kiyinishimiz va ovqatlanishimiz lozim? Bu haqda Sog‘liqni saqlash vaziriligi quyidagilarni ma’lum qildi.
Vaziyat nazoratimizda bo‘ladi
Yoz faslining boshlanishi, ayniqsa, eng issiq davr «chilla»ning kirib kelishi mamlakatimiz aholisi uchun biroz noqulayliklarni keltirib chiqaradi. Boisi serquyosh o‘lkamizning ayrim hududlarida havo harorati keskin ko‘tarilib, janubiy viloyatlarda +45, +50 darajagacha yetadi.
Yurtimiz aholisi bunday anomal issiq kunlarida zarurat sezganda respublika Shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, uning hududlardagi 13 ta filiali va 180 ga yaqin tuman va shahar bo‘limlari xamda 2460 ta tez tibbiy yordam brigadalari orqali tunu kun tez, sifatli tibbiy yordam olishlari mumkin. Mazkur davolash muassasalari malakali mutaxassislar va zarur dori-darmonlar bilan yetarli miqdorda to‘liq ta’minlangan. Bundan tashqari, ushbu holat yuzasidan Sog‘liqni saqlash vazirligining alohida nazorati tashkil etilgan. Qolaversa, har bir tuman va shahar tibbiyot birlashmalarida «Ishonch telefon»lari faoliyat ko‘rsatmoqda.
Avvalo boshni asrang!
Ta’kidlash joizki, jaziramaning bunday kunlarida, avvalo, boshni quyosh nuridan asrash muhim ahamiyatga ega. Chunki bosh miyadan katta arteriya, vena qon tomirlari o‘tgan bo‘lib, kunning issiq vaqtida bosh yalang yurganda bosh qizib, butun tanada issiq qon aylanib, insonlarni oftob urishiga olib kelishi mumkin. Buning oqibatida tana haroratining ko‘tarilishi, terining qizarishi, holdan toyish, nafas olish va puls tezlashishi, yurakning tez urishi, bosh og‘rishi, bosh aylanishi, ko‘ngil aynishi, qayt qilish, hushdan ketish kabi holatlar kuzatilishi mumkin.
Nima tanovul qilgan ma’qul?
Tabbiyki, issiq kunlari ko‘p miqdorda suv ichish organizm faoliyatini yaxshi ishlashga va suv-tuz balansini me’yorlashtirishga yordam beradi. Ammo bunda organizmning suv tanqisligini to‘ldirish uchun gazlangan yoki nektar suv emas, aksincha, oddiy ichimlik suvini iste’mol qilish kerak. Shuningdek, issiq kunda yog‘li go‘sht mahsulotlar iste’molini kamaytirib, yengil hazm bo‘luvchi taomlar iste’molini ko‘paytirish maqsadga muvofiq. Qolaversa, meva va sabzavotlar ham organizmda yaxshi singib, ichki a’zolar faoliyatini normallashtirishga yordam beradi.
Yana shuni alohida ta’kidlash lozimki, yoz kunlarida xiyobon va ko‘cha yon atroflarida qo‘lbola usullarda tayyorlanib, iste’mol uchun chiqarilgan turli sharbat, ayron, go‘ja hamda shu turdagi mahsulotlarni xarid qilmagan ma’qul. Boisi kun davomida quyosh nuri tushib turgan hamda iste’molga yaroqlilik belgisi mavjud bo‘lmagan bu turdagi mahsulotlar salomatlik uchun o‘ta xavfli bo‘lib, turli noxush vaziyatlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Qanday kiyinish kerak?
Yoz kunlari tabiiy matodan tikilgan, havoni yaxshi o‘tkazib, quyosh nurini qaytaradigan hamda keng tikilgan kiyimlarni tanlash maqsadga muvofiq. Chunki ular terini nafas olishiga imkon yaratadi hamda tana haroratining ko‘tarilib ketishiga to‘sqinlik qiladi. Qolaversa, jazirama kunda bosh kiyim kiyib yurish ham maqsadga muvofiq.
Tush paytida ko‘chaga chiqmang!
Ma’lumki, quyosh nuri 12:00 dan 16:00 gacha juda ham faol holatda bo‘ladi. Shuning uchun bu vaqt oralig‘ida ko‘chaga chiqmagan ma’qul. Ammo vaziyat kelib chiqib, shu vaqt oralig‘ida tashqariga chiqish to‘g‘ri kelsa, tananing ochiq joylarini quyosh nuridan saqlashga harakat qilish darkor.

Минздрав рекомендует не выходить на улицу с 12:00 до 16:00
Известно, что в летнее время года температура резко поднимается и может оказать здоровью человека негативное воздействие. Поэтому люди стараются проводить время в прохладных местах, начинают применять разные методы защиты от солнца. Так, как мы должны обезопасить себя в жару, одеваться и питаться? Об этом Министерство здравоохранения сообщает следующее.
Ситуация будет под контролем
Наступление лета, особенно самого жаркого времени «чиллы» приводит к некоторым неудобствам для населения нашей страны. Потому что в некоторых регионах нашей солнечной республики температура резко поднимается, в южных областях достигает до +45, +50.
Население нашей страны в эти аномально жаркие дни при необходимости могут круглосуточно получать качественную медицинскую помощь через Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи, его 13 региональные филиалы, около 180 районные и городские отделения и 2 460 бригады скорой медицинской помощи. Они в достаточной степени полностью обеспечены квалифицированными специалистами и необходимыми лекарствами. Кроме этого, по поводу данной ситуации организован отдельный надзор Министерства здравоохранения. К тому же, в каждом районном и городском медициском объединении действуют «Телефоны доверия».
В первую очередь берегите голову!
В эти жаркие дни, в первую очередь, важно беречь от солнечных лучей голову. Потому что в головном мозгу проходят артерия и кровеносные сосуды. В жаркое время дня, когда голова не прикрыта, она нагревается и по всему телу будет обращаться теплая кровь. В результате, температура тела поднимается, кожа краснеет, человек чувствует слабость, его дыхание и пульс учащается, сердце бьется чаще, болит и кружится голова, начинается тошнота и рвота, он может даже упасть в обморок.
Что лучше всего кушать?
Естественно, в жаркие дни стоит больше пить воды, это способствует лучшей работе организма, сбалансированию воды и соли. Но для заполнения потребности в воде нужно употреблять не газированную или нектарную, а обычную питьевую воду. А также в жаркие дни стоит ограничить употребление жирных мясных продуктов, побольше кушать легко усваиваемую пищу. К тому же, фрукты и овощи тоже способствуют нормализации жизнедеятельности организма.
Еще стоит отметить, что в летние дни не стоит употреблять продающиеся в парках и улицах изготовленные самодельно разные шербеты, айраны и другие прохладительные изделия. Потому что подобные продукты в течение дня стоят на солнце, дата их изготовления и знак пригодности неизвестна, этим они особо опасны для здоровья и могут приводить к разным неприятным случаям.
Как нужно одеваться?
В летние дни стоит выбирать одежду из натуральных тканей, сшитую свободно. Потому что она позволяет коже свободно дышать и оберегает от резкого поднятия температуры тела. К тому же, в жаркие дни целесообразно носить головной убор.
Не выходите на улицу в обед!
Известно, что прямое воздействие солнечных лучей приходится в период с 12:00 до 16:00. Поэтому в это время не стоит выходить на улицу. Но если приходится в это время выходить на солнце, необходимо стараться беречь открытые части тела от солнечных лучей.